Technologia blockchain w natarciu

Jak donosi firma analityczna IDC, firmy wydadzą w tym roku na rozwiązania bazujących na technologii blockchain co najmniej 2,1 mld USD czyli dwa razy więcej niż w 2017 roku.

Blisko 40% tej sumy przypadnie na USA. Kolejne miejsca na liście zajmują: Europa Zachodnia, Chiny oraz region Azji/Pacyfiku (wyłączając Japonię). IDC przewiduje też, że w 2021 roku rynek ten wart będzie 9,2 mld USD. Tak dużą dynamiką wzrostu (ponad cztery razy przez cztery lata) nie może się pochwalić żaden sektor gospodarki.

Wydatki na tę technologię będą rosnąć najszybciej w takich sektorach gospodarki, jak profesjonalne usługi, przemysł wytwórczy oraz przemysł wydobywczy. W sektorach tych wydatki na tę technologię będą rosnąć średnio o 83% każdego roku.

Zobacz również:

  • Indie będą światowym centrum sztucznej inteligencji
  • Najpopularniejsze kryptowaluty 2022 r.
Technologia blockchain w natarciu

Źródło: IDC

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że coraz więcej firm dostrzega zalety tej technologii i zdaje sobie sprawę z tego, że może ona znacznie przyczynić się do poprawienia ich wyników. Dobrym przykładem są tu dwie duże korporacje, które postanowiły razem rozwijać tę technologię. Mowa o firmach IBM i Maersk.

Ogłosiły one na początku tego roku, że zawiązują spółkę joint venture, która opracuje elektroniczny system dystrybucji towarów bazujący na technologii blockchain. Platforma ta - jak twierdzą specjaliści, jedna z największych tego typu na świecie - ma być gotowa za trzy do sześciu miesięcy.

O technologii blockchain zrobiło się ostatnio głośno jeszcze z jednego powodu. Chodzi o rosnącą popularność otwartych, kryptograficznych systemów płatniczych, które wykorzystują tę technologie. Największe z nich noszą wdzięcznie brzmiące nazwy Bitcoin i Ether.

Obserwatorów zaskoczyła szczególnie rosnąca wręcz lawino w ostatnich tygodniach zeszłego roku wartość waluty Bitcoin. Dość powiedzieć, że jeden Bitcoin kosztował w pewnym momencie prawie 20 tys. USD. Następnie jego wartość spadła następnie do 10 tys. USD, a pod koniec zeszłego tygodnia jej wartość ustabilizowała się na poziomie ok. 11 tys. USD. Jeśli chodzi o Ether, to wartość tej waluty wzrosła w ostatnim miesiącu z 480 USD do 1300 USD. Dzisiaj za jeden Ether trzeba zapłacić ok. 1060 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200