Technologia MegaMIMO 2.0 zwiększa trzykrotnie przepustowość sieci Wi-Fi

Naukowcy z MIT odkryli opracowali nowatorską technologię transmitowania danych drogą radiową przy pomocy smartfona. W porównaniu ze standardową technologią, pozwala ona przesyłać dane trzy razy szybciej na dwa razy większą odległość. Jest to możliwe za sprawą techniki, która koordynuje pracę wielu bezprzewodowych nadajników, synchronizując w odpowiedni sposób fazy generowanych przez nie radiowych fal.

Dzięki tej metodzie wiele niezależnych nadajników może wysyłać dane przez ten sam radiowy kanał do wielu niezależnych odbiorników w taki sposób, że poszczególne sygnały radiowe nie zakłócają się nawzajem.

Biorąc pod uwagę fakt, że ilość radiowych kanałów jest ograniczona, odkrycie to może przyczynić się do znacznego zwiększenia przepustowości bezprzewodowych sieci. Naukowcy nadali odkrytej przez siebie technologii nazwę MegaMIMO 2.0 (Multiple Input, Multiple Output 2.0) .

Zobacz również:

  • Apple nieprędko do implementacji Wi-Fi 7 w swoich urządzeniach
  • Dyskietki to technologia, która nadal żyje - kto z niej korzysta?

Naukowcy zbudowali eksperymentalną sieć, w skład której wchodziły cztery laptopy transmitujące dane przez połączenia 802.11 a/g/n, wspierające technologię MegaMIMO 2.0. Następnie pokazali, że dane są przez taką sieć transmitowane trzy razy szybciej od sieci bazujących na standardowej technologii MIMO. Naukowcy pokazali wyniki swoich prac w zeszłym tygodniu na konferencji Association for Computing Machinery’s Special Interest Group on Data Communications (SIGCOMM 16). Dokument ten dostępny jest tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200