Technologia LTE wkracza do sieci IoT

Trwają prace nad nową bezprzewodową technologią, która znajdzie zastosowanie w sieciach IoT (Internet rzeczy). Bazuje ona na sieciach LTE i charakteryzuje się tym, że jest wyjątkowo energooszczędna. Nosi nazwę LTE Category M1 i została szerzej zaprezentowana w tym tygodniu w Las Vegas na targach CTIA Super Mobility..

Szereg amerykańskich firm telekomunikacyjnych – w tym Verizon Wireless i AT&T – zapowiedziały na targach, że wprowadzą wkrótce do swoich ofert szereg usług wykorzystujących technologię Cat M1.

Jak już wspomniano, technologia Cat M1 wykorzystuje połączenia LTE. Aby ją wdrożyć do użytku, firma telekomunikacyjna nie musi modyfikować sprzętu obsługującego jej sieć. Wystarczy że wykona upgrade oprogramowania. Inaczej ma się sprawa z klientami. Ci muszą już instalować nowe urządzenia. Nie będzie to trudne, gdyż producenci scalaków wprowadzają już powoli do oferty układy scalone, które wspierają technologię Cat M1.

Zobacz również:

  • Polskie firmy planują kontynuować ekspansję pomimo obaw o sytuację gospodarczą
  • Przenośny modem 5G - czy warto już się nim zainteresować?

Verizon informuje, że opracowane przez niego sieci Cat M1 mogą transmitować dane z szybkości 375 Kb/s. W przypadku podobnej sieci zaprojektowanej przez AT&T szybkość ta jest nieco większa (1 Mb/s). To wystarczy, aby sieć IoT mogła transmitować dane odbierane od czujników do serwerów IoT.

Na koniec warto przypomnieć, że istnieje jeszcze bardziej energooszczędna technologia LTE opracowana z myślą o środowiskach IoT. Nosi ona nazwę Category NB-1 (niektórzy używają też nazwy NB-IoT). Jest ona jeszcze w powijakach, ale kilka firm – w tym Qualcomm – zamierza wprowadzić w najbliższym czasie na rynek układy scalone wspierające zarówno technologię Category NB-1, jak i LTE Category M1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200