Technologia HAMR umożliwi zapis do 30 TB danych na dyskach

Seagate pracuje nad technologią produkcji dysków twardych wykorzystujących laser, która pozwoli zwiększyć pojemność tego rodzaju nośników danych nawet pięć razy. Najważniejszym elementem technologii (noszącej nazwę HAMR; Heat-Assisted Magnetic Recording) jest laser, który podgrzewa powierzchnię talerza podczas operacji zapisywania danych, co pozwala upakować na jednym centymetrze kwadratowym nośnika dużo więcej danych niż ma to miejsce obecnie.

Firma zainwestowała już w nową technologię ponad 55 mln USD i twierdzi, że na opartych na niej dyskach twardych będzie można zapisywać do 30 TB danych (warto w tym momencie przypomnieć, że najpojemniejszy, konwencjonalny dysk twardy produkowany obecnie przez Seagate ma pojemność 6 TB). Seagate używa do produkcji nośnika (będącego stopem żelaza i platyny) nanotechnologię, a konkretnie nanoruki, które są używane do zmniejszenia oporów występujących na styku głowicy czytania/zapisu danych.

Głowica czytania/pisania może się wtedy znajdować bliżej powierzchni talerza i w efekcie odczytywać oraz zapisywać dane z dużo większą precyzją. W standardowych, produkowanych obecnie dyskach twardych na jednym calu kwadratowym można zapisać ok. 750 Gb. Ocenia się, że dzięki technologii HAMR wartość tę będzie można zwiększyć co najmniej do 5 Tb.

Seagate buduje dwie linie produkcyjne, na których będzie wytwarzać dyski twarde oparte na technologii HAMR. Pierwsza znajduje się w Irlandii, a druga w USA (w stanie Minnesota).

Technologia HAMR umożliwi zapis do 30 TB danych na dyskach

Prototypowy dysk HAMR firmy Seagate

Firma ujawniła już hasło reklamowe, które towarzyszyć będzie premierze pierwszego takiego dysku. Zgodnie z zapowiedzią, nastąpi to w 2016 roku, a hasła reklamowe brzmi "20TB by 2020". Można się więc domyślać, że pierwszy taki dysk będzie mieć pojemność nie większą niż 20 TB.

Seagate nie jest jedyną firmą, która pracuje nad technologią HAMR. I tak np. Western Digital zademonstrował już pod koniec zeszłego roku 2,5-calowy dysk twardy wyprodukowany przy użyciu technologii HAMR. Ogółem do dzisiaj dyski HAMR zaprezentowały już trzy firmy: Seagate, Western Digital oraz TDK.

Seagate zapowiada, że pierwsze dyski HAMR będą dedykowane dla użytkowników korporacyjnych. Dopiero w następnej kolejności w ofercie firmy pojawią się dyski HAMR zaprojektowane z myślą o laptopach i desktopach, a więc produkty klasy konsumenckiej.


TOP 200