Technologia G.Fast w ofensywie

Alcatel-Lucent i Sckipio Technologies (producent układów scalonych) pracują nad bramkami i modemami G.Fast nowej generacji, dzięki którym łącza internetowe korzystające z okablowania miedzianego będą miały przepustowość liczoną w setkach megabitów na sekundę.

Firmy informują, że ich pierwsze urządzenia wykorzystujące technologię G.Fast pojawią się w sprzedaży w przyszłym roku. Niektórzy dostawcy Internetu już zapowiadają, że wprowadzą do oferty usługi bazujące na nowych modemach tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Alcatel-Lucent jest twórcą bramki noszącej nazwę 7368 ISAM, która wspiera technologię G.Fast oraz pracuje zgodnie ze standardem 802.11ac. Urządzenie może transmitować dane z szybkością 750 Mb/s, zawiera cztery porty Gigabit Ethernet oraz dwa porty USB 3.0 i jest w stanie zapewnić użytkownikom szerokopasmowy dostęp do Internetu za pośrednictwem miedzianych połączeń VDSL2. Wykorzystując taką bramkę firmy telekomunikacyjne mogą więc już obecnie oferować użytkownikom usługi bazujące na technologii VDSL2, a w przyszłości przejść płynnie na technologię G.fast.

Technologia G.Fast w ofensywie

7368 ISAM

Natomiast firma Sckipio zapowiedziała udostępnienie referencyjnej architektury pozwalającej na projektowanie modułów SFP (Small Form-Factor Pluggable) zawierających modemy G.fast. Producenci takich modułów mogą więc instalować w nich układy wspierające różne metody uzyskiwania dostępu do Internetu, co powinno zainteresować firmy telekomunikacyjne oferujące takie usługi.

Technologia G.Fast może z powodzeniem obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, na przykład takie, które obsługują streaming danych wideo 4K (a w przyszłości 8K). Mogą to być też aplikacje IPTV czy rozwiązania wymieniające intensywnie dane z chmurami, np. usługi oferujące wirtualne, chmurowe dyski. Firma Sckipio zademonstrowała w styczniu tego roku na targach CES swoje pierwsze urządzenia G.fast, wykorzystując je właśnie do transmitowania danych wideo 4K.

Wśród firm zainteresowanych standardem G.Fast są tacy potentaci, jak British Telecom, Telekom Austria i Swisscom. Ta ostatnia (Swisscom) testowała niedawno urządzenia tego typu i poinformowała, że w praktyce były one w stanie transmitować dane z szybkością dochodzącą do 500 Mb/s. Firma zamierza zastosować technologię G.fast w przyszłym roku, wprowadzając ją do swoich rozwiązań FTTS (Fiber To The Street) i FTTH (Fiber To The Home). Ponieważ G.Fast pozwala transmitować dane na niewielkie odległości, najlepiej jest integrować ją z połączeniami wykorzystującymi światłowody.

Telekom Austria zamierza oferować komercyjne usługi bazujące na technologii G.Fast już w przyszłym roku, a British Telecom nieco później, bo w 2017 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200