Technologia Flashcache – to dzięki niej Facebook pracuje tak szybko

Facebook świadczy swe usługi kilku miliardom ludzi, którzy oczekują, że będą obsługiwani najszybciej jak jest to tylko możliwe. Dlatego firma rozwija nowe technologie - szczególnie w takich obszarach jak serwery czy pamięci masowe – które sprostają temu wyzwaniu. Jedna z takich technologii opracowana ostatnio przez Facebook nosi nazwę Flashcache.

Jak nietrudno się domyśleć, chodzi tu o bardzo szybkie i pojemne bufory na dane, współpracujące z dyskami SSD, na których Facebook magazynuje swoje zasoby. Flashcache jest tylko jednym z bardzo wielu rozwiązań opracowanych przez Facebook, zwiększających wydajność eksploatowanych przez tę firmę centrów danych. Na początku tego roku Facebook zaprezentował np. wirtualną maszynę HipHop, który przyspiesza przetwarzanie kodu PHP. Ważne jest to, że są to rozwiązania open source, z których mogą też korzystać inne webowe firmy.

Facebook opracował technologię Flashcache z myślą o zwiększeniu wydajności aplikacji MySQL. Oprogramowanie można załadować do jądra systemu Linux jako dodatkowy moduł, nie wprowadzając do samego jądra żadnych zmian. Idea rozwiązania jest prosta – na dyskach SSD są przechowywane dane, po które użytkownicy sięgają najczęściej. Dlatego powinny one je udostępniać użytkownikom tak szybko, jak jest to możliwe.

Zobacz również:

  • UE ukarała Meta rekordową grzywną 1,2 mld euro za przesyłanie danych europejskich użytkowników Facebooka do USA

Chociaż technologię Flashcache opracowano z myślą o aplikacjach MySQL, może ona być używana przez każdy system Linux, pełniąc w nich rolę szybkich buforów na dane. Może też skrócić czas potrzebny do zapisania danych na dysku twardym, zapisując najpierw zaktualizowane dane na dysku SSD, a następnie przepisując je na dysk twardy.

Aby lepiej rozpoznawać, które dane powinny być usunięte z bufora i przechowywane gdzie indziej, Facebook zastąpił standardową technologię FIFO (First In First Out) mechanizmem cache eviction (eksmitowanie bufora). To właśnie głównie dzięki temu mechanizmowi – jak i innym, ale w mniejszym stopniu – informatykom udało się zwiększyć współczynnik trafień (hit rate) do 80% (w standardowych rozwiązaniach tego typu oscyluje on w granicach 60%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200