Technologia 5G nie ratuje sytuacji i w tym roku wydatki na sieci radiowe spadną

To zaskakujące, ale pomimo rosnącej ilości wdrożeń infrastruktur 5G, wydatki na wszystkie sieci radiowe mają w tym roku nieznacznie, ale jednak spaść. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez firmę analityczną Gartner.

5G

W raporcie można przeczytać, że wydatki na sieci 5G mają być w tym roku – w porównaniu z poprzednim – prawie dwa razy większe (dokładnie o 96%) i zamknąć się kwotą 8,1 mld USD (21,3% wartości całego tego rynku). Dużo gorzej ma się sprawa ze starszymi technologiami radiowymi, które ciągną tu statystykę w dół. W tym segmencie tego rynku wydatki polecą w dół. W przypadku sieci 2G będzie to spadek aż o 40,8%), a w przypadku sieci LTE oraz 4G o 20,8%).

Gartner przewiduje, że wydatki na infrastruktury bezprzewodowe wszystkich typów spadną w tym roku o 4,4% i zamkną się kwotą 38,1 mld USD . Powinny zacząć rosnąć dopiero w przyszłym roku z jednego podstawowego powodu. Firmy telekomunikacyjne będą wtedy gremialnie przechodzić z technologii LTE i 4G na 5G. Kolejnym czynnikiem, który spowoduje iż wydatki na 5G w najbliższej przyszłości będą rosnąć, jest zwiększona konkurencja między operatorami bezprzewodowymi.

Zobacz również:


TOP 200