Techmex rozważa wejście na giełdę w przyszłym roku

Kierownictwo bielskiego Techmexu rozważa wprowadzenie firmy w 2000 r. na giełdy w Warszawie i Londynie lub odsprzedanie jej zagranicznemu dystrybutorowi.

Kierownictwo bielskiego Techmexu rozważa wprowadzenie firmy w 2000 r. na giełdy w Warszawie i Londynie lub odsprzedanie jej zagranicznemu dystrybutorowi.

Techmex miał zadebiutować na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jeszcze w tym roku. Opóźnienie to spowodowała zmiana planów, które obejmują teraz równoczesne wprowadzenia firmy również na giełdę londyńską Na razie o szczegółach emisji akcji kierownictwo firmy nie chciało mówić.

Drugą rozważaną możliwością jest sprzedaż firmy. Nieoficjalnie - jako potencjalnego nabywcę Techmexu - wymienia się amerykańskiego dystrybutora Ingram Micro, o którego wejściu na polski rynek spekuluje się od kilku lat.

"Zarząd spółki musi zdecydować co do dalszych losów Techmexu. Są dwie możliwości: wejście na giełdę lub sprzedaż firmy. Na razie żadna z nich nie wydaje się bardziej prawdopodobna. Rozstrzygną względy finansowe" - stwierdza Jacek Studencki, prezes Techmexu. W bieżącym roku Grupa Techmex zamierza osiągnąć obroty na poziomie 700 mln zł.

Nadal trwają prace nad konsolidacją przejętych firm. Do firmy American Computer & Games (ACG) - pod zmienioną już nazwą - zostaną przeniesione usługi serwisowe Techmexu. Dystrybucją gier, za którą odpowiedzialne było ACG, zajmie się Techmex. System 3000, który - zdaniem przedstawicieli grupy - w ub.r. zaczął przynosić zyski, w przyszłym roku być może zostanie włączony w struktury Techmexu. Decyzja o tym zapadnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

W roku 1998 przychody Techmexu wyniosły 231 mln zł (planowano jednak sprzedaż na poziomie 250 mln zł). Mimo kosztów związanych z przejęciem firm System 3000 i ACG, Techmex osiągnął 4 mln zł zysku netto. Przychody całej grupy w ub.r. wyniosły 410 mln zł.