Te proste wskazówki ułatwiają zadanie rozbudowy firmowej sieci Wi-Fi

Skalowanie firmowej sieci Wi-Fi nie jest łatwa rzeczą i wymaga znajomości tajników pracy tego rodzaju środowisk. Sieć można wtedy równie dobrze lekko zmodyfikować, jak również wprowadzić do niej zasadnicze zmiany. Przedtem trzeba jednak dokładnie sprawdzić stan posiadania i wyznaczyć sobie cel. Najczęściej jest nim zwiększenie zasięgu działania sieci albo jej przepustowości.

WLAN

Praktyka pokazuje, że najczęściej użytkownikom chodzi o to, aby zwiększyć zasięg działania sieci z użyciem jak najmniejszej liczby punktów dostępowych, względnie oferować użytkownikom jak największą przepustowość bezprzewodowych połączeń.

Zacznijmy od punktów dostępowych (tu zawsze jest dylemat ile ich ma być) i przepustowości sieci. I tu ważna uwaga. Trzymamy się generalnej zasady - staramy się zawsze zwiększyć przepustowość sieci w pierwszym podejściu nie przez proste zwiększenia liczby punktów dostępowych, ale stosując inne rozwiązanie (np. przez zmianę architektury sieci).

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Chociaż producenci punktów dostępowych twierdzą, że ich produkt może obsłużyć stu czy nawet więcej klientów, to należy założyć iż w praktyce powinno to być maks. do 40 klientów, z tym iż górna liczba wchodzi w grę wtedy, gdy nasza sieć pracuje zgodnie z nowym standardem Wi-Fi 6 (802.11ax).

Modyfikując sieć WiFi nie zapominamy o tym, że winę za jej niezadowalającą przepustowość może ponosić towarzysząca jej kablowa sieć LAN. Stąd konieczność sprawdzenia, czy wąskim gardłem w całej nasze infrastrukturze nie jest mała przepustowość połączenia Wi-Fi, a jedno z obsługujących je kablowych łącz.

Jeśli chcemy, aby dostęp do sieci Wi-Fi obsługującej nasz budynek mieli również użytkownicy znajdujący się zewnątrz (np. na parkingu), możemy to zrobić na dwa sposoby. Możemy więc przede wszystkim przeprowadzić kabel sieci Ethernet przez ścianę zewnętrzną budynku i zamontować punkt dostępowy na jego elewacji.

Rozwiązanie takie zdaje egzamin wtedy, gdy chcemy rozszerzyć działanie sieci Wi-Fi o kilkadziesiąt metrów. Przy dłuższych odległościach można stosować specjalne punkty dostępowe wyposażone w kierunkowe anteny. Jeśli jest to jednak jeszcze większy dystans, należy korzystać ze specjalnych, długodystansowych punktów dostępowych, takich jak bezprzewodowy sprzęt wspierający standard WISP.

Jeśli obszar zewnętrzny, który powinien znaleźć się w zasięg działania naszej siei Wi-iFi, znajduje się zbyt daleko, aby zaprezentowane powyżej rozwiązania zdały egzamin, należy zastanowić się czy nie użyć zupełnie oddzielnego połączenia internetowego opartego na sieci komórkowej. Może to być np. router klasy korporacyjnej z obsługą sieci komórkowej, który wspiera takie połączenie WAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200