Te notebooki mogą ulec awarii po odtworzeniu na nich jednej ze znanych piosenek

Trudno w to uwierzyć, ale okazuje iż odtwarzając na starszym laptopie jedną z piosenek śpiewanych przez znaną wokalistkę Janet Jackson (siostra Michela Jaksona) narażamy się na to, że komputer ulegnie awarii. Wyjaśnienie tego fenomenu jest bardzo ciekawe.

Grafika: Splitshire/freerangestock

Chodzi o znany utwór noszący nazwę „Rhythm Nation”, który powstał w 1989 roku. Okazuje się, że generowane przez niego częstotliwości są zabójcze dla dysków twardych instalowanych w starszych modelach notebooków. Talerze takich dysków obracają się z szybkością 5400 obr/min, podczas gdy nowe laptopy nie zawierają takich nośników danych, względnie są wyposażone w dyski SSD, w których ma żadnych ruchomych części.

Problem tkwi w tym, że talerze obracające się z szybkością 5400 obr/min wpadają w rezonans i dysk ulega awarii. Odnotowano nawet przypadku, gdy awarii ulegał dysk twardy znajdujący się w laptopie, który stał obok urządzenia odtwarzającego ten utwór.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Co ciekawe podatności tej – bo tak świat IT zakwalifikował ten specyficzny przypadek – nadano określony identyfikator CVE (Common Vulnerabilities and Exposures). Zrobił to nie kto inny MITRA, renomowana organizacja non-profit zajmująca się bezpieczeństwem komputerów. To podatność nosząca numer CVE-2022-38392, opisana jako błąd polegający na odmowie świadczenia usługi, której przyczyną jest jak to określono „atak częstotliwości rezonansowej.

Należy podkreślić, że dyski twarde wyposażone w talerze obracające się z szybkością 5400 obr/min nie są instalowane w komputerach przenośnych od ok. 15 lat. Mówimy tu więc rzeczywiście o bardzo starych laptopach, co nie oznacza iż problem nie istnieje.

Zjawisko tzw. częstotliwości rezonansowych jest stare jak świat, ale rzadko, jeśli w ogóle, występowało w świecie IT. Najbardziej znane przypadki tego typu występowały wtedy, gdy kolumna wojsk maszerująca przez most generowała taką właśnie częstotliwość, na skutek ulegał on zawaleniu. Zupełnie inna skala, ale wytłumaczenie jest takie samo. Z tą tylko różnicą, że w jednym przypadku częstotliwość rezonansowa niszczyła most, a tym razem niszczy pamięć masową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200