Te firmy wiodą prym na rynku półprzewodników

W tym roku przychody aż 17 firm produkujących półprzewodniki (układy scalone i produkty z grupy OSD, w skład której wchodzą urządzenia optoelektryczne, czujniki i układy dyskretne), były większe niż 10 mld USD. Dane te pochodzą z raportu opracowanego przez firmę analityczną IC Insights.

Grafika: Vishnu Mohanan/Unsplash

W grupie tej znajduje się dziewięć firm z USA (Intel, Micron, Qualcomm, Nvidia, Broadcom, TI, AMD, Apple i Analog Devices), trzy z Europy (ST, NXP i Infineon), dwie z Tajwanu (MediaTek i TSMC), dwie z Korei Południowej (SK Hynix i Samsung) oraz jedna z Japonii (Kioxia).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że na liście znajduje się aż sześć firm określanych mianem fabless, czyli takich, które projektują układy scalone, ale same ich nie produkują. To Qualcomm, Nvidia, Broadcom, MediaTek, AMD i Apple. I jeszcze jedno – w tym roku do grupy tych nazwijmy to megadostawców dołączyły trzy firmy: AMD, NXP i Analog Devices.

Zobacz również:

  • LeverX Poland staje się największym oddziałem LeverX Group w całej Unii Europejskiej.
  • Na europejskim rynku kryptowalut dominują te aplikacje
  • Samsung zdetronizował Intela

Ogółem przychody wszystkich 17 firm wyniosły w tym roku prawie 480 mld USD. Analitycy przewidują , że sprzedaż tych firm wzrosła średnio o 26% (w porównaniu z poprzednim). Oczekuje się, że największym tempem wzrostu przychodów wśród 17 megadostawców może się pochwalić AMD (65%). Na drugim biegunie jest Intel, którego przychody zmniejszyły się o 1%. Przewiduje się, że cztery firmy z gruby fabless (AMD, MediaTek, Nvidia i Qualcomm) osiągną w tym roku wzrost sprzedaży większy niż 50%.

Półprzewodników Samsunga w 2021 r. wyniosła prawie 83,085 mld USD, co czyni go największym dostawcą półprzewodników w tym roku. Tym samym Samsung po raz kolejny zastąpił w tym rankingu Intela na pierwszym miejscu. Biorąc pod uwagę, że rynki pamięci DRAM NAND flash wykazują ostatnio silny wzrost, analitycy przewidują , że Samsung odnotował w tym roku 34% wzrost sprzedaży, wyprzedzając o prawie 8 mld USD Intela (75,55 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200