Te dwie firmy zdominowały w zeszłym roku rynek smartfonów 5G

Jak podaje firma analityczna Strategy Analytics, w 2019 roku najwięcej smartfonów 5G wyprodukowała firma Huawei (7 mln), opanowując grubo ponad jedną trzecią (dokładnie 37%) tego rynku.

Drugie miejsce w tym rankingu zajął Samsung (6,7 mln) z udziałem w rynku wynoszącym niewiele mniej, bo 36%. Według raportu na całym świecie w 2019 roku użytkownicy kupili 19 milionów smartfonów 5G. Komentując ten wynik dyrektor Strategy Analytics mówi, że zapotrzebowanie na smartfony 5G okazało być się dużo większe niż to wcześniej przewidywano. I dodaje iż ostra konkurencja ze strony chińskich dostawców takiego sprzętu i subsydia rządu Korei Południowej dla dostawców smartfonów 5G były dwoma głównymi czynnikami napędzający popyt na urządzenia 5G.

Inne regiony, takie jak USA i Europa, pozostają w tyle za Azją. Jednak analitycy spodziewają się, że w tym roku różnica ta znacznie zmniejszy się. Huawei sprzedało oczywiście najwięcej smartfonów 5G w Chinach, dlatego zakaż sprzedaży takich urządzeń w USA nie zrobił tej firmie dużo krzywdy.

Zobacz również:

Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale trzecie miejsce zajmuje na tej liście Compatriot Vivo (11% udziału w rynku i 2 mln urządzeń 5G). Czwarte miejsce przypadło dobrze znanej w Polsce firmie Xiaomi (6% i 1,2 mln smartfonów). Dopiero na piątym miejscu znalazła się firma LG (5% udziału w rynki i 900 tys. smartfonów).

Jak wiadomo, Apple póki co nie wkroczyło na rynek smartfonów 5G. Mimo tego firma ta odnotowała w ostatnim kwartale 2019 roku największy wzrost sprzedaży smartfonów wszystkich typów, a IPhone 11 stanowił około 10% wszystkich smartfonów sprzedanych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Rok wcześniej poprzedni model tego smartfona (iPhone XR) osiągnął dwa razy gorszy wynik.


TOP 200