Tchibo z R/3

Tchibo zastępuje system Comet oprogramowaniem SAP R/3.

Tchibo zastępuje system Comet oprogramowaniem SAP R/3.

W styczniu rozpoczęło się wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie SAP R/3 w biurze Tchibo Warszawa sp. z o.o. i w należącej do tej firmy palarni kawy w Markach. Projekt ma objąć implementację czterech modułów: finansowego, magazynowego, zakupów i kontroli kosztów. System, obejmujący 100 licencji R/3, zostanie wdrożony na platformie Windows NT. Na razie ogranicza się do części, które obejmował działający wcześniej system Comet, produkcji Siemens-Nixdorf. Przedstawiciele Tchibo nie wykluczają jednak, że w przyszłości, najprawdopodobniej po zakończeniu instalacji, dodane zostaną moduły planowania produkcji. Jako firmę odpowiedzialną za instalację systemu R/3 wybrano Nova Consulting.

"Oprócz specjalistów Novy we wdrożenie zaangażowanych jest wielu naszych pracowników. Chcemy, aby po jego zakończeniu wiedza na temat R/3 pozostała także i u nas" - mówi Agnieszka Zaręba, odpowiedzialna za wdrożenie R/3 w Tchibo Warszawa. Zdaniem przedstawicieli Tchibo, głównym powodem rezygnacji z systemu Comet był brak wsparcia technicznego w Polsce i konieczność korzystania w przypadku kłopotów z pomocy specjalistów ze Słowacji. Ponadto - jak twierdzi Agnieszka Zaręba - Comet czasem podawał błędne wyniki, co powodowało konieczność zaangażowania kilku osób do kontroli ich poprawności. Po wdrożeniu R/3 przedstawiciele Tchibo liczą na szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji dotyczących np. klientów. Uruchomienie systemu ma nastąpić w pierwszym dniu 1998 r.

System w warszawskim biurze ma być powiązany z centralą Tschibo w Hamburgu. Na terenie Polski komunikacja między biurem w Warszawie a magazynami w różnych miastach odbywa się za pomocą systemu satelitarnego VSAT, należącego do Telekomunikacji Satelitarnej S.A. z Bielska Białej. "Wiele z naszych magazynów, które wynajmujemy, jest przenoszonych. W takim przypadku systemy VSAT, które łatwo i szybko można zamontować w nowym miejscu, przenoszą się razem z nimi" - mówi Agnieszka Zaręba. Oprogramowanie R/3, podobnie jak i serwery, które dostarczy Siemens-Nixdorf, zostały wybrane zgodnie ze strategią korporacyjną Tchibo.


TOP 200