Taśmowe opowieści

Jeśli stosowane dzisiaj techniki zapisu informacji na nośnikach taśmowych podzielić wg rodzaju wykorzystywanych kaset, powstaną w efekcie trzy główne grupy urządzeń QIC, DAT i 8 mm.

Jeśli stosowane dzisiaj techniki zapisu informacji na nośnikach taśmowych podzielić wg rodzaju wykorzystywanych kaset, powstaną w efekcie trzy główne grupy urządzeń QIC, DAT i 8 mm.

Napędy korzystające z kaset QIC (Quarter-inch Cartridge) obejmują swym zasięgiem ok. trzy czwarte całego rynku napędów taśmowych. Jest to najtańszy i często stosowany dla komputerów PC nośnik zapisu danych. Analitycy rynkowi z Dataquest szacują, że w 1993 r. sprzedano na całym świecie ok. 2 mln urządzeń dostosowanych do 3,5" kaset tego typu głównie dla wykonywania kopii bezpieczeństwa (backup) dla wolnostojących (poza siecią) komputerów typu PC. Z metody backup korzysta ok. 10% użytkowników komputerów typu desktop.

Pojemność kasety QIC - o szerokości taśmy magnetycznej 1/4" - na ogół (nawet przy stosowaniu kompresji) nie przekracza 2 GB. Jak łatwo sprawdzić w załączonym zestawieniu, najczęściej oferowane są urządzenia dla pojemności od 200-500 MB. Na rynku oferowane są napędy zgodne z wymiarami ze stacjami dysków 5,25" czy 3,5", o pełnej (FH - Full Height) lub połowie pełnej wysokości (HF - Half Height). Niektórzy producenci napędów QIC (Colorado Memory Systems, Conner Peripherials, Mountain Network Solutions czy Tandberg Data) oferują swoje urządzenia z interfejsem równoległym. Pozwala to na korzystanie z nich zarówno w sprzęcie typu desktop, jak i na komputerach przenośnych.

Kasety DAT (Digital AudioTape) zostały opracowane przez Japończyków do magnetofonów cyfrowych. Pojemność kaset DAT nie przekracza 8 GB. Jest to jedna z nowszych technologii taśmowych, dla której nie opracowano jeszcze standardów przemysłowych. Ze względu na dużą pojemność kaset coraz częściej korzysta się z niej podczas zapisu danych w sieciach LAN, stacjach roboczych czy serwerach. Warto w tym miejscu wymienić takich producentów jak: Conner Peripherials, Hewlett-Packard, Mountain Network Solutions czy Sony.

Zapis danych na taśmach kaset wideo 8 mm, gdzie dzięki zapisowi helikalnemu można pomieścić nawet do 10 GB danych - jest również technologią w miarę nową i jak na razie, w odróżnieniu od QIC, mniej popularną.

Przeglądając bieżące zestawienie cen i właściwości napędów nie można zapominać o: współpracującym z tymi urządzeniami oprogramowaniu, cenie kaset do zapisu danych, tym czy system, który być może chcielibyśmy zakupić współpracuje z posiadanym systemem sieciowym. O ile dane katalogowe nie wskazują tego bezpośrednio warto je uzupełnić pytając się wprost sprzedawców o szczegółowy skład zestawu, dla którego podaję cenę - czy wliczono w nią wartość kontrolera, oprogramowania, kabli i kasety. Być może podane zestawienie może być wstępnym materiałem do przeprowadzenia takiej analizy.

Wymienione w bieżącym opracowaniu firmy, oferujące napędy taśmowe różnych typów, nie wyczerpują na pewno całej listy dystrybutorów tego sprzętu w kraju - stąd też prosimy o traktowanie tej oferty jako przykładowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200