Tasiemki na talerzu

Coraz częściej produceni decydują się na łączenie technologii dyskowych i taśmowych. W IV kwartale br. takie mieszane rozwiązanie oparte na bibliotekach Scalar ma przedstawić ADIC, producent bibliotek najwyższej klasy. StorageTek zapowiedział, że najpóźniej w ciągu dwóch lat zintegruje w jednym rozwiązaniu swoje biblioteki taśmowe Powderhorn z tanimi macierzami ATA BladeStore. Trend integracyjny nie dotyczy jednak wyłącznie oferty dla najbardziej wymagających - biblioteki taśmowe zintegrowane z macierzami dyskowymi w jednej obudowie oferuje od kilku miesięcy Tandberg Data.

Integrując napędy taśmowe i dyski w jednej obudowie, producenci uzyskują możliwość połączenia ich szybkimi łączami, znacznie skracając czas przenoszenia danych pomiędzy nimi. W ten sposób, z systemów, w których dyski stanowią jedynie "stację przesiadkową" dla danych, a których ostatecznym celem podróży jest taśma, już tylko krok do systemów hierarchicznego składowania danych, dostępnych dotychczas tylko dla najzamożniejszych klientów. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu systemy typu HSM (Hierarchical Storage Management) zwane ostatnio ILM (Information Lifecycle Management) udostępniają częściej używane dane za pośrednictwem dysków zaś rzadziej stosowane przenoszą na tańszy nośnik taśmowy.

Mądrość z biblioteki

Tasiemki na talerzu

Plany rozwoju technologii SDLT

Integracja taśm i dysków to nie jedyny pomysł przemysłu taśmowego na utrzymanie pozycji na rynku archiwizacji danych. Biblioteki mają się stać bardziej atrakcyjne dla klientów dzięki wbudowaniu w nie większej liczby "inteligentnych" rozwiązań.

Najlepszym przykładem jest wprowadzone niedawno na rynek urządzenie firmy ADIC. Scalar i2000 to nie tylko bardzo skalowalna biblioteka, mogąca pomieścić ponad 1,6 tys. kaset LTO obsługiwanych w ramach czterech szaf 19" - według życzenia - przez jednego lub więcej robotów. W ramach nowej biblioteki producent zintegrował także serwer backupowy, dzięki czemu jest ona w pełni niezależna od zewnętrznego oprogramowania. Scalar i2000 potrafi samodzielnie zarządzać kopiowaniem danych, badać i raportować administratorom stan połączeń wykorzystywanych w procesie kopiowania danych itd. Oferuje też możliwość podziału zasobów (napędów, taśm, portów zewnętrznych, priorytetu obsługi przez robota zgodnego z ustalonymi zasadami QoS itd.) na maksymalnie 16 bibliotek logicznych czy wirtualnych, które można przypisać określonym aplikacjom, niezależnie od układu fizycznych połączeń w sieci SAN.

Rozwiązanie tego rodzaju oferuje od dłuższego czasu StorageTek w bibliotekach Powderhorn. Pozostali dostawcy bibliotek pójdą zapewne tą samą drogą. HP już ogłosiło inicjatywę zmierzającą do wprowadzenia do bibliotek architektury stosowanej w macierzach dyskowych. Chodzi o to, aby biblioteka (dotyczy to modeli HP ESL 9322 i 9595) nie "wystawiała" w sieci SAN portów konkretnych napędów, lecz poprzez wydzielone kontrolery sterowała ruchem danych od portów zewnętrznych do napędów. We wrześniu br. HP zamierza oficjalnie wprowadzić do oferty sprzętowe kontrolery, które będą zarządzać ruchem danych wewnątrz bibliotek.

W lipcu br. Quantum wprowadził do oferty oprogramowanie DLTSage przeznaczone do diagnozowania stanu taśmy w locie, co ma zapobiec przechowywaniu danych na zbyt "zmęczonych" nośnikach. Oprogramowanie można pobrać z witryny firmy - od jesieni będzie ono standardowo umieszczane w napędach DLT/SDLT.


TOP 200