Targi z GUC

Na zakończenie projektu OSIAC Siemens Nixdorf chce sprzedać GUC moduły ewidencji i tranzytów

Na zakończenie projektu OSIAC Siemens Nixdorf chce sprzedać GUC moduły ewidencji i tranzytów.

Rozmowy między Januszem Paczochą, prezesem GUC, a Dariuszem Fabiszewskim, dyrektorem Siemens Nixdorf w Polsce, wciąż trwają. Jak się dowiedzieliśmy, wiadomo już, że Siemens Nixdorf liczy na to, iż GUC kupi od firmy moduły tranzytów i ewidencji. Na tej transakcji ma zakończyć się trwający od 1994 r. projekt Ogólnopolskiego Systemu Informatycznego Administracji Celnej (OSIAC).

Tranzyt, ewidencja i finanse to najlepiej opracowane moduły w systemie. Moduł ewidencyjny służy do katalogowania towarów odprawianych na przejściach granicznych, ich wartości, a także nadawcy i odbiorcy. Tranzyt miał umożliwić ewidencjonowanie przekraczających granice ciężarówek, dla których Polska nie jest krajem docelowym. Oba moduły przygotowano w ramach realizacji piątego etapu projektu OSIAC, czyli jego wersji pilotowej. W 1996 r. niewiele brakowało, aby oprogramowanie to działało w 9 pilotowych lokalizacjach. Zabrakło wówczas decyzji prezesa urzędu.

Na pewno natomiast GUC nie kupi od SNI sprzętu, dostarczonego w ramach testowania pilotowej wersji OSIAC. Około 300 komputerów, kilkanaście serwerów IBM, drukarki Allfont do dokumentów SAD, routery i osprzęt sieciowy wróci najprawdopodobniej w lipcu do Niemiec.

Jeśli GUC zgodzi się na propozycję Dariusza Fabiszewskiego, to umowa o wdrożeniu 2 modułów zostanie zawarta już z firmą Siemens Polska, a nie Siemens Nixdorf Informationssysteme, która od października br. przestanie w Polsce istnieć po tą nazwą. Zdaniem jednego z urzędników GUC, pragnącego zachować anonimowość, wdrożenie oprogramowania nie powinno nastręczać trudności. Zmiany wynikające z nowego kodeksu celnego są bowiem w przypadku ewidencji towarów i obsługi ruchu tranzytowego czysto kosmetyczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200