Targi Poznańskie

O ile w bieżącym roku na branżowych polskich targach komputerowych wciąż przytłaczającą część oferty stanowiły komputery PC i akcesoria z nimi związane, o tyle zupełnie inne proporcje można było zaobserwować na 64 Międzynarodowych Targach Poznańskich (14-21 czerwca). Wśród sprzętu wspomagającego przetwarzanie informacji prym wiodła telekomunikacja i stacje robocze. Również proponowane oprogramowanie było przeznaczone przede wszystkim dla komputerów większych niż PC. Jak widać rośnie (również u sprzedawców) świadomość faktu, że przeciętne PC nie wytrzymują wymogów przemysłowych.

O ile w bieżącym roku na branżowych polskich targach komputerowych wciąż przytłaczającą część oferty stanowiły komputery PC i akcesoria z nimi związane, o tyle zupełnie inne proporcje można było zaobserwować na 64 Międzynarodowych Targach Poznańskich (14-21 czerwca). Wśród sprzętu wspomagającego przetwarzanie informacji prym wiodła telekomunikacja i stacje robocze. Również proponowane oprogramowanie było przeznaczone przede wszystkim dla komputerów większych niż PC. Jak widać rośnie (również u sprzedawców) świadomość faktu, że przeciętne PC nie wytrzymują wymogów przemysłowych.

"Hetman wodzem systemu komputerowego". Pod takim "niebanalnym" hasłem firma PC-ARK z Warszawy oferowała komputer zgodny sprzętowo z Sun Microsystems SparcStation 1+. Hetman jest 32-bitowym komputerem budowanym w Polsce, opartym o licencje amerykańskich firm LSI Logic i SunSoft. Pracuje pod sytemem Solaris 1.0, który jest Sunowską odmianą Unixu. Proponowane są komplety: serwer z 8 lub 16 terminalami alfanumerycznymi i stacje graficzne z monitorem Hitachi 17" (grafika 1152x900, 256 kolorów jednocześnie). Komputer jest oparty na procesorze SPARC RISC o wydajności 15.8 MIPS i 1.7 MFLOPS (Cache 64 kB). Standardowa konfiguracja to: pamięć RAM 8 MB (maksymalnie rozszerzalna do 64 MB), złącze Ethernet dla kabli koncentrycznych, skrętki lub światłowodów (10 Mb/s), złącze SCSI, napęd dysków miękkich 3.5", 1.44 MB, dyski twarde pojemności do 2x424 MB (16 ms). Ceny typowych zestawów wahają się od ok. 100 mln zł (stacja graficzna) do ponad 250 mln zł za serwer z 16 terminalami.

GIS (Geographical Information System) to nazwa oprogramowania wyspecjalizowanego w przetwarzaniu danych dotyczących zarządzania wiedzą o terenie; od operacji czysto administracyjnych, do kreślenia i nanoszenia zmian zabudowy, ukształtowania gruntów, czy zapisu praw własności. Potencjalnie zapotrzebowanie na taki software wydaje się duże. Może on przynieść wymierne korzyści gminom, zwłaszcza przy określaniu wymiaru podatku gruntowego, a także planowania przestrzennego. Na Targach systemy GIS oferowały aż trzy firmy. Na stanowisku UNILOT-u można było zapoznać się z programami holenderskiej firmy GEODAN (Map Info, Atlas Graphics) pracującymi na laptopach, a także z aplikacją Unisysu ARGIS 4GE (Advanced Relational GIS), przeznaczoną dla stacji roboczych. Ta ostatnia wielowarstwowa aplikacja, wymagająca systemu Unix, pozwala na pracę zespołową nad danymi geograficznymi, zarówno w procesie tworzenia grafiki, jak i obróbki danych (Oracle).

Na pewno konkurencyjnym do ARGIS 4GE jest Prime'owski GIS pn. SYSTEM 9. Wymaga on również stacji roboczych. Trzecią firmą, której ogłoszenia można było znaleźć na MTP był warszawski NEOKART z amerykańskim systemem ARC INFO 3.4D, pozwalającym nawet na budowanie przez użytkownika własnych aplikacji typu GIS.

Pojawiły się też klony Suna zaprezentowne przez firmę MEgabit z Rzeszowa. Nazywają się Opus Systems i pochodzą z USA. Wersja komputerów Opus SPARC, to odpowiednik SPARC Station (15.8 MIPS, 1.7 MFLOPS). Istnieje też inna możliwość uzyskania komputera zgodnego z Sun SPARCstation: upgrade od PC/AT do SPARC/SunOS. Do tego celu służą karty Opus SPARCard i Opus Series 500 Mainframe. Karty te, zamontowane w standardowym gnieździe PC/AT, rozszerzają jego możliwości do większości funkcji Sun SPARCstation.

Na stoisku NCR (przejętego w ub.r. przez AT&T) niezmiennie zachwyt i niedowierzanie wzbudzał komputer typu notepad NCR 3125. Można było pisać po jego ekranie posługując się piórem magnetycznym. Waży ok. 1.5 kg, wyposażony jest w procesor 80386SL/20MHz, dysk 20 MB, może mieć pamięć RAM 2-4 MB, a działa pod systemem operacyjnym Pen Windows, odmianą . Komputer może "nauczyć się" rozpoznawać charakter pisma właściciela i wtedy (podobno) odczytuje 97% napisanych przez niego znaków. Cena urządzenia wysoka (10 tys. DM), ale pamiętajmy, że jeszcze 10 lat temu PC/XT też kosztował majątek.

Sam AT&T proponował wraz ze swoim dystrybutorem, firmą Apexim m.in. systemy telefoniczne Definity i Partner. Ten ostatni w ub.r. był telekomunikacyjnym bestsellerem w USA. System ma budowę modułową i oferuje od 2-8 linii miejskich i od 6-24 linii wewnętrznych. Chętni mogli też dowiedzieć się o szczegółach usługi AT&T Direct, pozwalającej na łączenie po polsku rozmów z USA, na koszt abonenta wzywanego (tel. 0- sygnał-010-480-0112). AT&T wszedł na polski rynek w 1990 r. instalując cyfrowy system 5ESS, który w Warszawie już dziś obsługuje przeważającą część ruchu międzynarodowego. W tym samym roku zainstalowano nakładkową satelitarną sieć Komertel zapewniającą połączenie 2000 abonentów. W tym roku AT&T - w wyniku kontraktu z Telekomunikacją Polską SA (TP SA) - ma połączyć liniami światłowodowymi o łącznej długości 1400 km główne miasta polskie. Wartość tego kontraktu wynosi 26 mln USD. Zostanie on sfinansowany z kredytów Banku Światowego. Światłowody wyprodukuje przedsiębiorstwo polskie (OTO Lublin).

W stoisku Alcatel Polska zaprezentowano system komutacji pakietowej X.25 - Alcatel 1100 (256 kb/s) i system radiokomunikacji kolejowej Alcatel 9890. Były też centrale małej pojemności SSA na 3840 numerów abonenckich i 840 łączy. Bodajże najważniejszym wydarzeniem było tu otwarcie przez ministra łączności sieci POLPAK - jako komercyjnej (ok. 1400 numerów). Sieć ta pracuje na urządzeniach Alcatel 1100 stanowiących węzły sieci w 18 miastach polskich. Przypominamy, że łączność pakietowa polega na dzieleniu, w miejscu nadawania, pliku informacji na porcje (pakiety), w celu maksymalnie szybkiego przesyłania ich różnymi drogami do odbiorcy, gdzie pakiety owe są powtórnie "sklejane". Alcatel 14 czerwca w Poznaniu podpisał z TP SA oraz prywatnymi instytucjami, cztery nowe umowy na dostawę cyfrowych central 1000 S12 (w tym jedną ISDN) zapewniających 145 tys. numerów dla Warszawy, a łącznie 5 tys. dla Iławy i Orzysza. Suma polskich zamówień Alcatela przekroczyła tym samym 1.3 mln numerów. Zamówienia mają być zrealizowane do końca 1993 r.

Falenicka MERA-PNEFAL zaprezentowała na specjalnym seminarium modularny system FALCONET, przeznaczony do rozproszonego, komputerowego zbierania i przetwarzania danych w przemyśle cukrowniczym, gospodarce energetycznej i procesach oczyszczania ścieków. System może już poszczycić się 10 wdrożeniami w krajowych cukrowniach i zakładach chemicznych i jednym w przemyśle Czech i Słowacji.


TOP 200