Targi Komputer Expo 2001 dobiegają końca

Targi nie zachwycały nowościami. Tylko nieliczni dostawcy wykorzystali je do premiery nowych rozwiązań przedstawiając przede wszystkim te produkty, które są już w ich ofercie.

Kończące się dzisiaj (26 stycznia) targi Komputer Expo nie zachwycały nowościami. Tylko nieliczni dostawcy wykorzystali je do premiery nowych rozwiązań, przedstawiając przede wszystkim te produkty, które są już w ich ofercie. Obok będących tradycją targową komputerów, monitorów, drukarek, wszelkich urządzeń peryferyjnych oraz oprogramowania dla małych i średnich firm, pojawiły się rozwiązania umożliwiające realizację połączeń telefonicznych w sieciach komputerowych, rozwiązania internetowe (zarówno aplikacje do budowy serwisów, jak i serwisy) i do budowy sieci bezprzewodowych. Charakterystyczne dla tegorocznych targów jest to, że nie dają one pełnego przeglądu oferty dla osób zainteresowanych konkretnym segmentem rynku.

<B>W kierunku biznesu internetowego</B>

Podczas targów swoją ofertę, po raz pierwszy w większej liczbie, prezentowały serwisy internetowe. Oprócz znanych, takich jak Wirtualna Polska, Expander.pl czy Literatura.net, prezentował się serwis www.polskieprodukty.pl, którego założeniem jest prezentacja katalogu wyrobów wytwarzanych przez firmy produkcyjne działające w Polsce.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu

Na targach premierę miał też branżowy wortal Kopernik.pl, poświęcony branży telekomunikacyjnej i biznesowi internetowemu. Ma on dostarczać nie tylko serwisy informacyjne, ale również rozbudowane katalogi ofert firm działających w Polsce w tych branżach.

Na wyróżnienie zasługuje firma Aldoo, działająca w sektorze B2B, z platformą www.aldoopro.pl, służącą do wymiany informacji o zamówieniach, przetargach i zleceniach.

Veracomp natomiast zaprezentowała rozwiązanie OpenShop, przeznaczone do tworzenia zaawansowanych aplikacji e-biznesowych. Firma ta prowadzi również centrum szkoleniowe OpenShop i współpracuje z kilkoma integratorami (m.in. Prokom Software), którzy zajmują się wdrażaniem systemu u klientów.

Nowością zaprezentowaną na targach była aplikacja PEM-Heart 3.0 firmy Enigma, zajmującej się kryptografią. Najnowsza wersja tego produktu do szyfrowania poczty elektronicznej została zintegrowana z aplikacją Microsoft Outlook.

<B>Komputery kompaktowe</B>

Dwa nowe komputery o ciekawej konstrukcji zaprezentował JTT Computer. Adax Alfa Slim to model o małych rozmiarach, przeznaczony do zastosowań biurowych i pracy sieciowej. Wyposażony jest on w procesor Celeron 633 MHz, dysk o pojemności 10 GB, zintegrowane karty: graficzną, dźwiękową i sieciową 10/100 Mb/s oraz modem. Jego sugerowana cena wynosi ok. 2500 zł. Nieco droższy - ok. 3 tys. zł - jest natomiast model Adax Bravo Relax, dodatkowo wyposażony w czytnik DVD, głośniki, mysz, bezprzewodową klawiaturę oraz wyjście sygnałów TV. Producent liczy, że zainteresuje on zwłaszcza tych użytkowników indywidualnych, którzy poszukują prostego, komputerowego rozwiązania kina domowego.

Karen Notebook przedstawiła najnowszy model notebooka Acer Travel Mate 739 TLV, jednego z pierwszych oferowanych w Polsce modeli standardowo wyposażonych w zintegrowany czytnik linii papilarnych, zabezpieczający dostęp do komputera i danych. Jego cena wynosi ok. 22 tys. zł.

<B>Walka monitorów</B>

Ważnym elementem Expo była prezentacja monitorów komputerowych, w których ścierają się obecnie dwa obozy. Z jednej strony znajdują się coraz tańsze i coraz doskonalsze monitory CRT, z drugiej - nadal kosztowne monitory LCD.

Jedną z najatrakcyjniejszych propozycji targów w zakresie tradycyjnych monitorów kineskopowych był model LiteOn - 17" monitor prezentowany przez JTT o maksymalnej rozdzielczości 1280 x 960 pkt. w cenie ok. 1000 zł

Nowością z zakresu monitorów LCD jest 17,4" Iiyama AS4431D, wyposażony w interfejsy DVI i S-Video. Ma on rozdzielczość 1280 x 1024 piksele, kontrast 300:1, jasność 250 cd/m2 i krótki czas reakcji - 25 ms, który umożliwia wyświetlanie wideo o wysokiej jakości obrazu. Cena monitorów nie jest jeszcze ustalona, ale przedstawiciele firmy zapowiadają, że będzie ona bardzo konkurencyjna - poniżej 10 tys. zł.

<B>Pomoc przed migracją</B>

Ogromną pomocą dla administratorów przeprowadzających migrację do systemu Windows 2000 lub firm planujących jego wykorzystanie będzie z pewnością polskie tłumaczenie Windows 2000 Resource Kit, zaprezentowane przez firmę APN Promise. To kompendium wiedzy o Windows 2000, przydatne przede wszystkim programistom i administratorom.

W skład zestawu, kosztującego ok. 700 zł, wchodzi 7 tomów o łącznej objętości blisko 5 tys. stron oraz CD-ROM z elektroniczną wersją oryginalnych książek amerykańskich oraz narzędziami wspomagającymi administrację Windows 2000 (w oryginalnej wersji językowej).

<B>Szaro i w kolorze</B>

Wśród kilku obecnych na targach producentów drukarek pod względem nowości wyróżniały się stoiska Canon i For-Ever (Epson).

Pierwsza z tych firm przedstawiła nową serię drukarek Canon S 300, 450 i 4500, które zastępują dotychczas oferowane modele. Wprowadzone zmiany to nowy typ atramentu, większa szybkość druku i ulepszony mechanizm prowadzenia papieru. Drukarki mają się pojawić na rynku w lutym br., a ich ceny zaczynają się od ok. 500 zł.

Szczególnie dużo nowych produktów Epsona zaprezentowała firma For-Ever. Były to nowe fotograficzne drukarki Stylus Photo 790, 890 i 1290, laserowy model mono EPL-5800L (zastępuje EPL-5700L) i kolorowy skaner AcuLaser Color Copy Station 8500, współpracujący bezpośrednio z drukarką AcuLaser 8500 i umożliwiający rozszerzenie jej funkcji o kopiowanie dokumentów. Może on również funkcjonować jako skaner sieciowy po wyposażeniu go w kartę sieciową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200