Tarcia w obozie Blu-Ray

Organizacja Blu-Ray Disc Association poinformowała, że podczas prac nad finalną specyfikacją formatu Blu-Ray nie uwzględni wszystkich propozycji zgłoszonych kilka tygodni temu przez koncern HP (chodziło m.in. o uczynienie BR bardziej przyjaznym dla użytkowników komputerów PC). W tej sytuacji przedstawiciele HP nie wykluczają wsparcia konkurencyjnego formatu - HD DVD.

Przypomnijmy - w październiku Hewlett-Packard zapowiedział, iż rozważy opuszczenie BDA i wsparcie konkurencyjnego formatu HD DVD, jeśli nośniki Blu-Ray nie zostaną wyposażone w technologie "przyjazne" dla użytkowników komputerów PC. Mowa tu o systemach iHD oraz Mandatory Managed Copy - pierwszy z nich umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcji multimedialnych (będzie w nią wyposażony system Windows Vista), drugi pozwala na kontrolowane kopiowanie zawartości płyty Blu-Ray. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "HP: wzbogaćcie Blu-ray, albo odchodzimy!".

Blu-Ray Disc Association ogłosiło właśnie, że jeden z postulatów HP zostanie spełniony - płyty Blu-Ray prawdopodobnie wyposażone zostaną w technologię Mandatory Managed Copy. Realizacja drugiego (czyli systemu iHD) nie jest jednak na razie możliwa - stowarzyszenie zdecydowało się zamiast niego wykorzystać oparte na Javie rozwiązania firmy Sun.

HP na razie oficjalnie nie skomentował tych doniesień - z pierwszych wypowiedzi przedstawicieli koncernu wynika jednak, że to właśnie wyposażenie płyt Blu-Ray w technologię iHD było dla firmy kluczowe. Jest więc całkiem prawdopodobne, że w tej sytuacji HP pójdzie śladem kilku innych firm (m.in. wytwórni filmowych Paramount oraz Warner) i zdecyduje się na wspieranie dwóch formatów - zarówno Blu-Ray, jak i HD DVD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200