Tańszy Gigabit Ethernet

Broadcom zaprojektował układy scalone, dzięki którym sprzęt Gigabit Ethernet będzie jeszcze tańszy.

Jest to już piąta generacja układów scalonych zaprojektowanych przez Broadcom. Nowa linia procesorów nosi nazwę ROBO-HS, od słów Remote Office/Branch Office-High .

Są to produkty (wytwarzane w oparciu o technologię 0,13 mikronów), które konsolidują na jednym układzie scalonym od 4 do 24 portów Gigabit Ethernet. Producenci przełączników mogą wtedy w prosty sposób projektować tanie węzły sieci Layer 2 i 3 dysponujące 48 portami Gigabit Ethernet.

Zobacz również:

Producenci przełączników będą mieli do dyspozycji pięć układów, każdy wspierający inną liczbę portów (od 4 do 24). Układy wspierające 4, 5 i 8 portów zawierają interfejsy obsługujące sieci Gigabit Ethernet oparte na okablowaniu miedzianym. Układy wspierające 16 i 24 porty zawierają natomiast rozwiązanie obsługujące magistralę PCI (chodzi o zarządzanie), dzięki czemu będzie je można stosować w starszych przełącznikach firmy Broadcom. A oto nazwy układów należących do linii ROBO-HS: BCM5345 (24 porty), BCM5346 (16 portów), BCM5388 (osiem portów), BCM5385 (pięć portów) i BCM5384 (cztery porty).

Inne technologie wspierane przez nowe układy to: IEEE 802.1x (bezpieczeństwo), 802.1Q (wirtualne sieci LAN), 802.1p (ustalanie priorytetów), ramki Jumbo, konsolidowanie portów i zarządzanie przepływnością poszczególnych portów.

Pierwsze egzemplarze nowych układ trafią do producentów przełączników jeszcze w październiku, co pozwala mieć nadzieję, że pierwsze produkty oparte na tych układach wejdą na rynek w pierwszym lub w drugim kwartale 2004 roku.