Tańsze nagrywarki DVD?

Co najmniej trzy azjatyckie koncerny elektroniczne zamierzają rozpocząć produkcję stacjonarnych nagrywarek DVD. Na dłuższą metę może to zaowocować obniżeniem cen tego sprzętu.

Pierwszym z nich jest Sony. Koncern ma już takie urządzenia w swojej ofercie, jednak do wytwarzania wykorzystuje komponenty produkowane przez inne firmy (dostarczaniem napędów zajmuje się Pioneer).

Podobne plany mają również Mitsubishi Electric (również klient Pioneera) oraz Hitachi. Ta pierwsza firma zamierza do końca roku uruchomić nowe fabryki, w których wytwarzać będzie ok. 1000 nagrywarek miesiecznie. Hitachi z kolei chce montować ich co najmniej 4-krotnie więcej - produkcja ma ruszyć również pod koniec roku.

Z raportu przygotowanego na zlecenie firmy Matsushita Electric wynika, że w 2005 r. światowa sprzedaż stacjonarnych odtwarzaczy DVD sięgnie 15 mln sztuk (czyli dziesięć razy więcej niż w tym roku). Opracowanie prognozuje również "znaczne" obniżenie cen tych urządzeń – jednak nie wiadomo dokładnie jakiego rzędu będą to obniżki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200