Tańsze licencje na UMTS

Francuski rząd zdecydował się obniżyć koszty licencji na usługi telefonii trzeciej generacji, przedłużając jednocześnie okres ich ważności. Planowane jest jednak nałożenie dodatkowego podatku od usług UMTS.

We wtorek francuski rząd podjął decyzję, mogącą mieć decydujący wpływ na dynamikę rozwoju sektora telekomunikacyjnego. Obniżone zostały opłaty licencyjne na UMTS. Licencje na usługi trzeciej generacji we Francji wykupiły Vivendi Universal i France Telecom.

Wysokość opłaty licencyjnej za przyznanie koncesji na UMTS we Francji została ustalona początkowo na kwotę 4,95 mld euro. Od pewnego czasu Vivendi próbował negocjować z rządem francuskim wysokość opłaty za licencję, gdyż - zdaniem koncernu - kwota ta jest zbyt duża, biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe. W ramach protestu Vivendi celowo opóźnił wpłatę pierwszej raty za licencję (619 mln euro).

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Francuski rząd zdecydował, że zarówno Vivendi, jak i France Telecom poniosą koszty licencji jedynie w wysokości pierwszej raty (którą obie firmy już zapłaciły). Francuski rząd planuje jednak nałożenie dodatkowego podatku od przychodów operatorów z usług 3G, jednak jego wysokość nie jest jeszcze znana.

Dotychczas koncesje na UMTS przyznano w 11 państwach Unii Europejskiej. Koszty licencji we Francji i tak są o wiele niższe niż w innych europejskich krajach. W Niemczech licencje kosztowały łącznie ponad 50 mld euro, w Wlk. Brytanii - prawie 40 mld euro. Decyzja władz w Paryżu spowodowała, iż prawdopodobnie zostaną przyznane kolejne dwie licencje na UMTS, nie sprzedane podczas styczniowego przetargu. Francuski minister finansów ma nadzieję, że nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200