Taniejące przenośne gigaherce

Na rynku są już notebooki z Pentium III 1 GHz.

Na rynku są już notebooki z Pentium III 1 GHz.

Notebooki wyposażone w procesory Pentium III 1 GHz są już dostępne w polskiej ofercie prawie wszystkich producentów, a wkrótce do sprzedaży trafią najwydajniejsze obecnie Pentium III-M 1,13 GHz. Wprowadzenie na rynek tego typu komputerów ma przede wszystkim być świadectwem, że firma nadąża za rozwojem technologii. Pod względem liczb i wartości obrotów sprzedaż najwydajniejszych notebooków jest znikoma. Przyczynia się do tego wysoka cena nowości, która jest nie tylko wypadkową ceny procesora, ale wynika także z tego, że układy te są z reguły instalowane w sprzęcie wysokiej klasy o bogatym wyposażeniu. Należy jednak zwrócić uwagę, że podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, ceny notebooków spadają. Jeszcze rok temu modele high-end znanych marek z reguły kosztowały powyżej 20 tys. zł. Obecnie trudno znaleźć tak drogie komputery.

W przypadku notebooków znanych firm, jak Toshiba, Compaq, Dell, IBM lub Acer, cena modeli z Pentium III 1 GHz wynosi ponad 10 tys. zł netto. Tylko Hewlett-Packard oferował na początku września wersję Omnibook XE3 kosztującą nieco mniej - 9300 zł, a Fujitsu Siemens nie wprowadził jeszcze do standardowej oferty w Polsce modeli z Pentium III 1 GHz. Komputery tej klasy są standardowo wyposażone w duże wyświetlacze - 14-15", 128 lub 256 MB SDRAM, dyski o pojemności 20-30 GB, napędy DVD lub DVD/CD-RW, interfejsy sieciowe Ethernet i często również preinstalowany system Windows 2000. Gdyby nie względnie krótki czas pracy bez zewnętrznego zasilania, który z reguły nie przekracza 2, 3 godzin, wszystkie te modele mogą bez problemu zastępować stacjonarne PC.

Jeśli jednak ktoś potrzebuje komputera przenośnego o najwyższej wydajności, a nie stać go na zakup sprzętu czołowych producentów, może też wziąć pod uwagę notebooki mniej znanych firm, które są znacznie tańsze. Modele z Pentium III 1 GHz i więcej wprowadziły już do sprzedaży Karen (notebooki California Access), Comes (Aristo), S plus S (Gericom) lub Hitcom (Eurocom). Ich ceny wynoszą 6-7 tys. zł netto. Do najtańszych mode- li należy Aristo 8800 - ok. 5700 zł netto. Niższe ceny często wiążą się z mniejszą pamięcią RAM, dyskami o niższej pojemności (10 GB) i standardowym wyposażeniem tylko w napędy CD-ROM. Choć najczęściej użytkownik może rozszerzyć konfigurację i dostosować notebook do własnych wymagań, to jednak znacznie zmniejsza to atrakcyjną na pierwszy rzut oka różnicę cen w porównaniu z modelami markowymi.

Równanie do góry

Notebooki wyposażone w gigahercowe procesory z reguły są przeznaczone dla niewielkiego grona użytkowników profesjonalnych, wykorzystujących sprzęt przenośny do uruchamiania zaawansowanych aplikacji graficznych, wideo lub CAD/CAM. Pojawianie się nowych modeli procesorów, którym z zasady towarzyszą obniżki cen starszych wersji układów, powoduje, że wzrasta wydajność sprzedawanych masowo notebooków niskiej i średniej klasy.

Warto zauważyć, że najmniej wydajne obecnie procesory Pentium III i Celeron dla notebooków to układy o częstotliwości 450 MHz. Ich wersje 400 MHz to procesory niskonapięciowe klasy LV lub ULV (Low Voltage, Ultra Low Voltage), przeznaczone dla sprzętu wymagającego szczególnie niskiego poboru mocy, np. mininotebooki.

W notebookach króluje Intel

Choć Intel nie jest jedynym producentem procesorów dla notebooków, to jego dominacja w tym segmencie jest wyraźna. Pod względem układów o najwyższej wydajności tylko AMD stara się konkurować z Intelem - kilka miesięcy temu wprowadziła na rynek modele Athlon dla note-booków. Jednak niewielu producentów wytwarza komputery z tym układem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200