Taniej, ale czy na pewno lepiej?

Wojna cenowa toczona przez producentów oprogramowania spowodowała znaczny spadek cen w ciągu roku 1993 i objęła również wytwórców narzędzi programistycznych.

Wojna cenowa toczona przez producentów oprogramowania spowodowała znaczny spadek cen w ciągu roku 1993 i objęła również wytwórców narzędzi programistycznych.

W znacznej mierze przyczynił się do tego Microsoft, którego popularne narzędzia programistyczne Visual Basica staniały od maja do lipca 1993 aż o 395 USD, co zmusiło innych dostawców do podjęcia podobnych działań. Do wyścigu w dół przyłączyły się PowerSoft Corp., Gupta Corp., Knowledge Inc. oraz wielu innych. Nawet producenci języków czwartej generacji Progress Software Inc. i JYACC zmniejszyli znacznie opłaty licencyjne.

Borland i Lotus zamierzają na początku roku 1994 stawić czoła dominacji Visual Basicu, co zapewne wywrze dodatkową presję i spowoduje dalszy spadek cen końcowych.

Tymczasem niezależne firmy consultingowe, np. Aberdeen Group z Bostonu, ostrzegają, że ten stan rzeczy, choć z pozoru bardzo korzystny dla końcowych użytkowników, kryje w sobie poważne niebezpieczeństwo. Dotychczasowe ceny pokrywały nie tylko koszty produkcji, marketingu i sprzedaży, lecz również wydatki na prace badawczo-rozwojowe i wsparcie dla użytkowników, które znacznie ułatwiało poznanie możliwości coraz bardziej skomplikowanych narzędzi. Płonne są nadzieje, że to wszystko będzie można otrzymać za jedyne 199 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200