Tanie przyspieszanie

Rozwój technologii InfiniBand, ekspansja dysków ATA i szeregowych interfejsów dyskowych, popularyzacja systemów typu NAS oraz protokołu iSCSI - to najważniejsze trendy na rynku pamięci masowych w 2003 r.

Rozwój technologii InfiniBand, ekspansja dysków ATA i szeregowych interfejsów dyskowych, popularyzacja systemów typu NAS oraz protokołu iSCSI - to najważniejsze trendy na rynku pamięci masowych w 2003 r.

Systemy pamięci masowych to ten sektor rynku IT, który - pomimo spowolnienia gospodarczego - nadal zaskakuje tempem zmian. Koncepcje i technologie, które jeszcze wczoraj wydawały się niszowe, np. systemy NAS czy macierze z dyskami ATA, wchodzą obecnie w główny nurt rozwiązań oferowanych komercyjnie na szeroką skalę. Z kolei to, co niegdyś wydawało się technologią przyszłości, np. InfiniBand, doznało nieoczekiwanej zapaści i dopiero obecnie rozwój tej technologii powoli nabiera rozpędu.

Pasmo nieco opóźnione

Historia InfiniBand jest przykładem tego, jak wiele czynników decyduje o sukcesie lub porażce nawet najbardziej innowacyjnej technologii. Spójna, a jednocześnie elastyczna koncepcja, duży potencjał rozwoju oraz wsparcie wszystkich czołowych dostawców infrastruktury informatycznej - czy trzeba czegoś więcej, by osiągnąć sukces?

Gdy jednak szybki wzrost rynku informatycznego został zahamowany, producenci uznali, że wolą inwestować w udoskonalenie istniejącego standardu. Jednocześnie stosowany dotąd w pamięciach masowych standard Fibre Channel znacznie okrzepł. Wiele problemów z kompatybilnością rozwiązań pochodzących od różnych producentów odeszło w przeszłość, szybkość wzrosła z 1 Gb/s do 2 Gb/s, a przełączniki Fibre Channel są obecnie najlepszymi kandydatami na platformę do wirtualizacji sieci SAN.

W efekcie InfiniBand szybko nie zdetronizuje Fibre Channel, choć jako uniwersalna, skalowalna technologia I/O może wyeliminować wąskie gardło dzisiejszych serwerów - szynę PCI - zwłaszcza w rozwiązaniach klastrowych. Możliwości InfiniBand w tej dziedzinie rzeczywiście są imponujące. Na tegorocznym Intel Developer Forum były prezentowane klastry składające się z ponad tysiąca węzłów. Do tego dochodzi zawrotna wręcz prędkość - 2,5-30 Gb/s. Rozwiązania wykorzystujące InfiniBand są już w ofercie m.in. IBM, Sun Microsystems i Lucent Technologies. Kolejne firmy, np. Dell, zaoferują je już wkrótce.

Nie oznacza to jednak, że zaniechano prób wprowadzenia InfiniBand do sieci SAN, wręcz przeciwnie. Do grona firm wspierających InfiniBand należą obecnie wszystkie firmy utrzymujące się ze sprzedaży rozwiązań Fibre Channel, m.in. Brocade, Qlogic, JNI czy Molex. Dostawcy oferują klientom mosty InfiniBand-Fibre Channel oraz InfiniBand-Gigabit Ethernet.

O tym, że prace nad produktami wykorzystującymi InfiniBand posuwają się, świadczy fakt, iż ostatnio doszło do połączenia dwóch firm: InfiniSwitch i Lane 15 Software. InfiniSwitch produkuje 32-portowe przełączniki, routery, mosty InfiniBand-Gigabit Ethernet oraz karty HCA (Host Channel Adapters) przeznaczone do montażu w serwerach. Z kolei Lane 15 Software jest jedynym liczącym się producentem oprogramowania do zarządzania systemami InfiniBand. Systemy do zarządzania sieciami InfiniBand przygotowują również Hewlett-Packard i BMC Software.

Interfejsy w szeregu

Nadchodzi kres interfejsów równoległych w systemach pamięci masowych. Przyszłość należy do komunikacji szeregowej - teoretycznie wolniejszej, lecz w praktyce znacznie szybszej, a przy tym dającej szanse na znacznie większą skalowalność pod względem liczby urządzeń mogących pracować jednocześnie w ramach tej samej magistrali. Rozwiązania szeregowe mają przy tym utrzymać zgodność ze złączami równoległymi na poziomie sterowników. Dzisiejsze interfejsy ATA mają maksymalną przepustowość 100/133 MB/s. Dla porównania, pierwsza wersja interfejsu szeregowego ATA (SATA - Serial ATA) będzie umożliwiać transfer na poziomie 150 MB/s z możliwością szybkiego zwiększenia tej wartości do 300 lub nawet 600 MB/s.

O ile szeregowy interfejs ATA jest już w sprzedawanych produktach, o tyle szeregowa wersja SCSI - SAS (Serial Attached SCSI) jest standardem względnie nowym. Jego specyfikacja zostanie opublikowana jeszcze w tym roku, ale pierwsze dyski SAS pojawią się na rynku prawdopodobnie dopiero w 2004 r. Przepustowość szeregowych interfejsów SCSI już w pierwszej edycji osiągnie 3 Gb/s. Ma ponadto umożliwić podłączenie aż 128 urządzeń do jednego portu przy wykorzystaniu dodatkowych rozszerzeń nawet ponad 4 tys. urządzeń(!). Według przewidywań IDC, SAS szybko zastąpi równoległe złącza SCSI i już w 2005 r. uzyska 50-proc. udział w rynku. Interfejsy SAS mają pozwalać na podłączanie dysków SATA. Niestety, działanie odwrotne nie będzie możliwe.

Czego najbardziej potrzebują użytkownicy systemów pamięci masowych?

Większa uniwersalność - 33%

Konsolidacja pamięci/mniejsza liczba typów urządzeń - 27%

Redukcja liczby konsoli niezbędnych do zarządzania - 24%

Zmniejszenie kosztów zakupu i eksploatacji - 42%

Skrócenie czasu tworzenia kopii - 32%

Skrócenie czasu odtwarzania danych - 38%

Zwiększenie przepustowości urządzeń - 34%

Źródło: InfoWorld - na podstawie dorocznej ankiety przeprowadzonej przez ten tygodnik wśród firm z USA w 2002 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200