Tania sieć korporacyjna

Serwery WWW są tańsze (często bezpłatne) niż systemy pracy grupowej, których wysoka cena wynika z konieczności płacenia zarówno za oprogramowanie serwera, jak i klientów.

Serwery WWW są tańsze (często bezpłatne) niż systemy pracy grupowej, których wysoka cena wynika z konieczności płacenia zarówno za oprogramowanie serwera, jak i klientów.

WWW zaspokaja jednocześnie większość potrzeb użytkowników sieci lokalnych - pozwala im własnoręcznie tworzyć dokumenty HTML (za pomocą dostępnych bezpłatnie narzędzi), publikować je na serwerze i udostępniać odpowiednim grupom użytkowników. WWW pozwala realizować, jak nic innego dotąd, usługi multimedialne: współdzielenie filmów, informacji dźwiękowych, animacji itp. Łatwiej jest także wykonywać multimedialne prezentacje - praktycznie bez ograniczenia liczby osób oglądających je za pośrednictwem sieci.

Stosowanie prostych serwerów WWW niesie jednak pewne ograniczenia. Wraz z rozbudową stron korporacyjnych administrator traci kontrolę nad poszczególnymi dokumentami i zaczyna się w nich gubić. Dlatego też konieczne jest stosowanie narzędzi ułatwiających sprawowanie kontroli nad serwerami WWW oraz integrujących je z systemami bazodanowymi itp. Takie istniejące narzędzia są stosunkowo drogie.

Jednak przy tworzeniu publicznie dostępnej i widocznej w Internecie strony WWW nie ma to większego znaczenia i rodzi się pytanie: "Dlaczego by przy okazji nie stworzyć naszej, wewnętrznej strony, tylko dla pracowników".

Inne składniki intranetów

Sam fakt przechowywania informacji, które powinny być dostępne tylko pracownikom firmy, wymusza stosowanie mniejszych lub większych zabezpieczeń chroniących serwer WWW i sieć komputerową przed nie autoryzowanym dostępem z zewnątrz. Na początku jest to zazwyczaj zwykłe filtrowanie uprawnionych do dostępu numerów IP, dzięki właściwościom wbudowanym w większość serwerów WWW . Jednak w miarę upływu czasu i coraz większej wagi intranetowego serwera Web, warto zainwestować w profesjonalne oprogramowanie chroniące przed atakiem włamywaczy - firewall. Może on filtrować pakiety protokołu IP w obie strony, tzn. zarówno użytkowników Internetu, próbujących korzystać z zasobów naszej sieci korporacyjnej, jak i pracowników firmy, próbujących korzystać z Internetu. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie swobody jaką mieli dotąd pracownicy firmy i odcięcie im dostępu do Internetu, z jednoczesnym pozwoleniem na korzystanie z intranetowego serwera WWW, na którym, co określony czas, umieszczane będą informacje, które "powinny" interesować każdego pracownika. Na serwerze tym replikowane mogą być także zasoby najczęściej odwiedzanych miejsc w Internecie (korzystanie z nich w trybie lokalnym umożliwi odciążenie łącza do Internetu).

W realizacji tego zadania pomaga technologia "inteligentnych agentów", programów, które puszczone w Internet znajdą informacje ściśle związane ze sprecyzowanym tematem i prześlą je na korporacyjny serwer WWW (przykład takiego rozwiązania dostępny jest pod adresemhttp://beta.individual.com/services/faqfirst.htm). Dzięki temu codziennie rano pracownicy firmy mogą przeczytać porcję najświeższych informacji z interesujących ich dziedzin.

Zaletą sieci wewnętrznych jest ich duża szybkość w porównaniu do łączy internetowych. O ile, co zamożniejsze firmy podłączają się do Internetu łączami o przepustowości prawie 2 Mbps, to nawet najprostsza sieć lokalna oferuje pięciokrotnie większą szybkość. Różnica jest jeszcze większa, gdy firmę z Internetem łączy wolniejsze łącze, np. 64 Kbps. Przy lokalnych sieciach pracujących w standardzie Fast Ethernet (100 Mbps) wewnętrzne serwery WWW oferują możliwości, o których użytkownicy Internetu mogą tylko pomarzyć, np. projekcje wideo.

Na wielu platformach

Niezaprzeczalną zaletą WWW, jako podstawowego środka komunikacji w firmie (poza pocztą elektroniczną) jest fakt, że przeglądarki są dostępne na każdej platformie systemowej wykorzystywanej w przedsiębiorstwach. Uniwersalność ta jest jeszcze większa: użytkownik nie musi instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, by wchodzić w interakcję z serwerami Web. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na serwerze, dopisać w odpowiednim polu jakiś tekst, a jego obróbką zajmie się już sam serwer i - w zależności od przeznaczenia - wprowadzi do centralnej bazy danych lub opublikuje na WWW do wiadomości innych. Przeglądanie plików wideo lub odsłuchiwanie dźwiękowych wymaga najczęściej jedynie odpowiedniej konfiguracji przeglądarki lub instalacji oprogramowania dostępnego za darmo. Uruchamianie aplikacji napisanych w Javie nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200