Tania pamięć masowa dla Mac OS

Firma 2Degrees Frost zaprezentowała jedną z tańszych pamięci masowych, przeznaczonych dla użytkowników komputerów z Mac OS X.

Tania pamięć masowa dla Mac OS
Dyskowe pamięci masowe o nazwie Mac EtherDrive są oparte na technologii AoE (ATA over Ethernet), w której dane i polecenia ATA są przesyłane bezpośrednio do macierzy przy użyciu protokołu Ethernet. 2Degrees Frost oferuje użytkownikom gotowe do użycia macierze, do których dołącza sterowniki AoE dla systemu operacyjnego Mac OS X.

Protokół AoE operuje w niższej warstwie modelu OSI niż protokół iSCSI. Oznacza to, że podczas wymiany danych z pamięcią wspierającą technologię AoE, protokół TCP/IP nie bierze w ogóle udziału. Dlatego firma Coraid (twórca technologii AoE) nazywa AoE "cienkim protokołem".

Zobacz również:

  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych

Szybkość wymiany danych z napędem AoE zależy od rodzaju zastosowanej technologii Ethernet. Połączenie oparte na Gigabit Ethernecie obsługuje pakiety dużo szybciej (ok. 10 razy) niż połączenie oparte na Fast Ethernecie. Stosując połączenie Ethernet 1 Gb/s użytkownik może liczyć na to, że dane będą przesyłane z szybkością 110 MB/s.

Systemy pamięci masowych oferowane przez 2Degrees Frost można skalować w granicach od 1 terabajta do wielu petabajtów. Koszt przechowywania 1 GB danych wynosi ok. 1,24 USD, czyli mniej niż w przypadku stosowania rozwiązań opartych na technologiach iSCSI czy Fibre Channel.

Pamięci wspierają systemy RAID (poziomy 0, 1, 5 i 10), a zainstalowane w nich dyski SATA moża wymieniać "na gorąco".

Każdy użytkownik decydujący się na rozwiązanie AoE musi jednak pamiętać o tym, że nie jest to protokół, który pozwala routować dane. Jego działanie jest ograniczone do danego segmentu sieci Ethernet. Protokół wspiera obecnie jądro systemu operacyjnego Linux 2.6.11. Rozwiązania oparte na AoE oferują obecnie nieliczne firmy, takie jak Corad (systemy operacyjne Linux, Windows, Unix, Solaris i BSD i 2DegreesFrost (Mac OS). Implementując pamięci masowe AoE warto zadbać o to, aby przełączniki Ethernet wspierały opcje kontrolujące przepływa pakietów, co eliminuje kolizje pakietów i zwiększa wydajność pamięci masowej.

Ceny rozwiązań oferowanych przez 2Degrees Frost - od 3587 (za 1 TB) do 14 449 USD (za 11,25 TB).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200