Tani sposób na bank

Wkrótce zostanie uruchomiony już drugi w Polsce bank wirtualny - Inteligo.

Wkrótce zostanie uruchomiony już drugi w Polsce bank wirtualny - Inteligo.

W marcu br. powstanie w Polsce kolejny bank wirtualny - Inteligo. To wspólne przedsięwzięcie działającego już w Polsce niemieckiego banku Bankgesellschaft Berlin AG i Inteligo Group. Dotychczas akcjonariusze zainwestowali w nie ok. 11 mln USD.

Inteligo będzie drugą działającą w Polsce instytucją finansową, która nie zamierza tworzyć sieci tradycyjnych oddziałów. Pierwszą tego typu inicjatywę podjął mBank SA należący do BRE Bank SA.

Klienci będą obsługiwani przez telefony: stacjonarny i komórkowy, a także bankomaty i Internet. Prezentując swoje zamierzenia, przedstawiciele Inteligo powoływali się na przykład brytyjskiego banku wirtualnego - Egg.

Zadowolony klient

Operacje i rachunki bankowe klientów Inteligo faktycznie będą prowadzone przez należącą do Bankgesellschaft Berlin AG spółkę Bankgesellschaft Berlin (Polska). Przy wdrażaniu rozwiązań informatycznych Inteligo współpracuje z Compaq Computer. Producent ten ma dostarczyć sprzęt i oprogramowanie obsługujące centralny system informatyczny. Będzie także świadczył usługi integracyjne. Alcatel z kolei dostarczy sprzęt telekomunikacyjny i oprogramowanie do budowy call center. Euronet ma prowadzić outsourcing systemu informatycznego, obsługującego karty płatnicze Visa. Udostępni także sieć bankomatów.

Przedstawiciele Inteligo deklarują, że ich oferta będzie "najwygodniejszą i najatrakcyjniejszą finansowo" usługą bankową na rynku polskim. "Z naszych badań wynika, że tylko 4% klientów polskich banków jest zadowolonych z ich usług. Chcemy to zmienić" - zapowiada Andrzej Klesyk, dyrektor generalny Inteligo Financial Services SA. We współpracy z brytyjską firmą Siegel & Gale opracowano program Brand User Experience, który umożliwi bieżącą kontrolę satysfakcji klientów.

Inteligo zamierza zdobyć w ciągu 18 miesięcy 150 tys. aktywnych klientów, a w ciągu 4 lat uzyskać ok. 3-proc. udział w polskim rynku depozytów bankowych.

Polska to początek

Inteligo ma działać głównie na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Drugim po Polsce będzie oddział na Węgrzech. "Polska jest naszym pierwszym rynkiem, ale prace nad wprowadzeniem oferty Inteligo w pozostałych krajach regionu są w toku" - mówi David Putts, prezes Inteligo Group.


TOP 200