Tani dostęp do sieci rozległych

Nowa technologia sieciowa nazwana OAN (optical access networking) to atrakcyjne pod względem kosztu rozwiązanie eliminujące wąskie gardło pomiędzy sieciami LAN a sieciami WAN.

Nowa technologia sieciowa nazwana OAN (optical access networking) to atrakcyjne pod względem kosztu rozwiązanie eliminujące wąskie gardło pomiędzy sieciami LAN a sieciami WAN.

Tani dostęp do sieci rozległych

Jak to działa

Technologia OAN pozwala dostawcom usług świadczyć przedsiębiorstwom, bez względu na ich wielkość, usługi transmisji szerokopasmowej oparte na technice światłowodowej.

Wykorzystując zasadę dostępu sieciowego PON (passive optical network), nie wymaga kosztownych aktywnych urządzeń elektronicznych poza siedzibą dostawcy, tym samym umożliwiając oferowanie przedsiębiorstwom potrzebnego im pasma po niskich kosztach.

Technologia OAN składa się z trzech składowych: przełącznika OAS (optical access switch), który jest zlokalizowany u dostawcy usług, inteligentnego terminala IOT (intelligent optical terminal) zainstalowanego w siedzibie klienta oraz sieci PON pomiędzy nimi. Oprócz światłowodu w środowisku PON znajdują się tanie (kilkaset USD) rozdzielacze (splitters) i sprzęgacze (couplers), które rozdzielają lub łączą ruch. Elementy te można kupić u producentów komponentów optycznych.

Przełącznik OAS jest właściwie przełącznikiem IP/ATM umożliwiającym agregowanie ruchu z setek terminali IOT zlokalizowanych "w dół" wzdłuż sieci PON. Dzięki wyposażeniu w standardowe interfejsy zapewniają wydajne punkty dostępu do sieci WAN. Terminal IOT jest niewielkim tanim elementem zainstalowanego u klienta wyposażenia, którego zadaniem jest wspomaganie usług transmisji danych i głosu.

Obecnie przy dostępie do sieci nie ma usługi o jednocześnie wszystkich opcjach, którymi dysponują linie T-1, T-3 i DSL (digital subscriber line). Technologia OAN umożliwia klientom otrzymanie bardziej elastycznego pasma, w zakresie od 1M do 100Mb/s. Co więcej, technologia ta zapewnia klientom możliwość gwałtownych zmian pojemności otrzymywanego pasma w zależności od zmian jego zapotrzebowania, wynikających z nierównomiernego obciążenia (dni wolne od pracy, sezon urlopowy itp.).

Ponieważ niewiele firm może skorzystać z usług pełnego pasma, kluczową dla implementacji OAN staje się zdolność do segmentacji fali na mniejsze kawałki lub wycinki. Dokładnie tak jak technika DWDM (dense wave division multiplexing), która zwiększa w światłowodzie liczbę fal o różnych częstotliwościach, zdolność segmentowania fali zwiększa liczbę punktów końcowych, które mogą być obsługiwane przez pojedynczą falę. Dzięki temu dostawca usług nie potrzebuje ponosić ogromnych kosztów inwestycji związanych z dostarczaniem pasma do każdego klienta.

Innym kluczowym atrybutem technologii OAN jest wykorzystanie zalet osadzonych w infrastrukturze światłowodu. Używając biernych rozdzielaczy i sprzęgaczy optycznych na zewnątrz swojej siedziby, dostawca usług potrzebuje tylko małej liczby światłowodów w pobliżu biura, które może następnie rozdzielać, by obsłużyć klientów biznesowych.

Dostarczenie infrastruktury szerokopasmowego światłowodu o wysokiej przepustowości usunie ostatnią przeszkodę w dostępie do sieci publicznych. Znacznie bardziej od przysłowiowego dylematu, jajko czy kura, uzbrojeni w nieskrępowany dostęp do Internetu klienci biznesowi będą w końcu korzystać z zalet usług następnej generacji, takich jak sieci VPN (virtual private network), elektroniczny handel w relacji pomiędzy przedsiębiorstwami, tudzież aplikacji własnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200