Tandem firm AMD i Adobe pozwalający edytować treści wideo 8K w czasie rzeczywistym

Firmy AMD i Adobe ogłosiły w zeszłym tygodniu stworzenie nowatorskiego rozwiązania do stosowania przy pracy z materiałami wideo o wysokiej rozdzielczości. Chodzi o nową wersję pakietu Adobe Premiere Pro CC, który otrzymuje natywną obsługę kart graficznych AMD Radeon Pro SSG, co pozwoli znacznie przyspieszyć obróbkę materiałów 4K i 8K.

Połączenie Adobe Premiere Pro CC i Radeon Pro SSG skutkuje tym, że pliki proxy odchodzą do przeszłości. Użytkownicy mogą teraz pracować na wielu źródłach materiałów w 4K czy 8K w pełnej ich rozdzielczości w nieskompresowanym formacie.

Karty Radeon Pro SSG reprezentują fundamentalną zmianę, ponieważ wprowadzają szybki i pojemny podsystem NVMe na pokład karty graficznej. Jest to bowiem pierwsza karta graficzna oferująca 2 TB pamięci przydatnej w szczególności w wymagających zadaniach, jak obróbka wideo w wysokiej rozdzielczości, VR czy łączenie 360-stopniowego wideo w całość.

Zobacz również:

Radeon Pro SSG wykorzystuje architekturę graficzną „Vega” zapewniając 12,3 teraflopsa szczytowej mocy w obliczeniach pojedynczej precyzji. Karta ta ponadto zapewnia 16 GB bufora HBC (High-Bandwidth Cache), który korzysta z ultra-szybkiej pamięci HBM2 obsługującej ECC (Error Correcting Code)i, a także z technologii HBCC (High Bandwidth Cache Controller), czyli najbardziej zaawansowanej architektury pamięci wśród kart graficznych.

Pakiet Adobe Premiere Pro CC z natywnym wsparciem dla Radeon Pro SSG został udostępniony na początku kwietnia, a proces Adobe Premiere Pro CC + Radeon Pro SSG powinien być wkrótce obsługiwany na zatwierdzonych platformach stacji roboczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200