Tanberg Data wprowadzi nowe streamery

Tanberg Data planuje wprowadzić nowe streamery taśmowe.

Tanberg Data planuje wprowadzić nowe streamery taśmowe. Pojawią się też autoleadery, oparte o technologię SuperDLT, która umożliwia czytanie nośników zapisanych w standardzie DLT. Napęd ten ma 80 GB nieskompresowanej pojemności i stanowi kolejny etap w rozwoju technologii DLT. Nowe urządzenia SuperDLT zostały skonstruowane z myślą o rynku średnich i dużych rozwiązań backupowych Unix oraz NT.

Innowacje technologiczne zastosowane w SuperDLT

Laserowo wspomagany zapis magnetyczny (Laser Guided Magnetic Recording)

Połączenie optycznych i magnetycznych technologii bardzo istotnie wpłynęła na zwiększenie pojemności przez maksymalne wykorzystanie powierzchni nośnej (zdolnej do zapisu) taśmy. Przez magnetyczny zapis danych na powierzchni nośnej i optycznym prowadzeniu głowicy przy pomocy drugiej strony taśmy, LGMR optymalizuje wydajność technologii S-DLT, aby dostarczać optymalne rozwiązanie backupu dla klasy midrange i highend.

Obrotowy naprowadzający mechanizm optyczny (Pivoting Optical Servo (POS)

Technologia POS łączy w sobie najlepsze rozwiązania optyczne i magnetyczne. Ma to zwiększyć pojemność i trwałość nośnika. POS łączy ze sobą wysokiej gęstości zapis/odczyt magnetyczny i laserowe prowadzenie głowicy. W przeciwieństwie do innych napędów taśmowych opartych na starszych technologiach, SuperDLT wykorzystuje w 100% powierzchnię nośnika do zapisu danych. Przez zaimplementowanie optycznego mechanizmu prowadzenia głowicy przy pomocy nieużywanej strony taśmy SuperDLT eliminuje potrzebę rezerwowania części nośnej taśmy do zapisu ścieżek prowadzących głowicę.

Ponadto nośnik nie musi być pre-formatowany by zapisać ścieżki prowadzące głowicę (servo-tracking).

Wiązka głowic magneto-rezystywnych (Magneto-Resistive Cluster (MRC) Heads)

Głowice MRC w technologii SuperDLT dają wyższy transfer danych i większą gęstość niż tradycyjne głowice tego samego rozmiaru. Głowice MRC (wiązka małych, tanich taśmowych głowic magneto-rezystywnych) są gęsto upakowane przy użyciu technologii „thin film processing” i umożliwiają bardzo efektywne wykorzystanie powierzchni jednej głowicy, co powoduje znaczne obniżenie kosztów. Dodatkowo, głowice MRC są mniej wrażliwe na warunki zewnętrzne i środowiskowe.

Niepełny sygnał - maksymalne prawdopodobieństwo odczytu (PRML) (Partial Response Maximum Likelihood)

Technologia PRML umożliwia napędom SuperDLT zwiększenie transferu danych i pojemności poprzez zapewnienie wysokiej wydajności kodowania danych zapisywanych. Dzięki temu zwiększa się gęstość upakowania danych na nośniku. Technologia ta częściowo oparta na rozwiązaniach stosowanych w dyskach twardych została poprawiona i rozwinięta przy współpracy Quantum i Lucent Technology.

Mechanizm zapinania taśmy (Positive Engagement Tape Leader Buckling Mechanism)

Systemy SuperDLT posiada system wyciągania i zapinania taśmy z cartrige'a, który zwiększa żywotność nośnika i jest przystosowany do pracy w środowiskach automatycznych. Mechanizm ten uruchamia prowadnice taśmy, kiedy cartridge jest ładowany do napędu i zwalnia je kiedy cartridge opuszcza napęd. Wykorzystuje metalowy bolec, który jest przypięty do prowadnicy napędu, aby połączyć wyprofilowane klipsy - na stałe dołączone do prowadnic taśmy wewnątrz cartridge'a. Dodatkowo obsługuje również istniejące nośniki DLTtape IV, aby zapewnić wsteczną kompatybilność w czytaniu.

Nośnik pokryty warstwą metaliczną (Advanced Metal Powder Media)

Nośnik pokryty jest bardzo trwałym proszkiem metalowym, co pozwala na dużą gęstość zapisu danych . Tylna strona nośnika, która nie ma styku z głowicą jest pokryta specjalnie uformowaną powłoką, która ma zapisane na sobie ścieżki prowadzące głowicę (servo-tracks). Odczyt tych ścieżek dokonywany jest przy pomocy wiązki laserowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.storage-flash.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200