Talex dostarczy kolejne komputery dla bibliotek

12 sierpnia br. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podpisała umowę z firmą Talex, która po raz drugi dostarczy sprzęt informatyczny do bibliotek. W pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, za pieniądze z Fundacja Billa i Melindy Gatesów FSRI w sprzęt wyposażono prawie 2000 bibliotek w małych polskich miastach.

Firma Talex wyposaży biblioteki w komputery i inne urządzenia informatyczne już po raz drugi. W 2009 roku wygrała konkurs na dostawy sprzętu do placówek biorących udział w pierwszej rundzie programu Rozwoju Bibliotek, o którym pisaliśmy w maju. Tym razem Talex dostarczy do bibliotek ponad 1300 komputerów z oprogramowaniem Windows 7 i Office 2007, przekazanym bezpłatnie przez firmę Microsoft oraz oprogramowaniem antywirusowym i ogólnodostępnym oprogramowaniem użytkowym. Wszystkie komputery będą podłączone do Internetu i przeznaczone dla użytkowników biblioteki. Firma wyposaży też biblioteki w ponad 1100 urządzeń wielofunkcyjnych, 300 drukarek A3, 120 laptopów, 120 projektorów multimedialnych z ekranami i 1400 aparatów cyfrowych. W ramach podpisanej umowy Talex dostarczy, zainstaluje i uruchomi sprzęt. Ponadto firma przez rok będzie świadczyć usługi wsparcia technicznego i zapewni pięcioletni serwis urządzeń. Wartość umowy to ponad 7,2 mln zł brutto. Dostawy sprzętu rozpoczną się pod koniec września i potrwają do końca listopada 2011 roku.

Przypomnijmy, że Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Budżet Programu to 28 milionów dolarów. Środki te są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego i promocję bibliotek. Pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Program realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzona przez PAFW. Program jest zaplanowany na pięć lat - rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Swoim zasięgiem obejmuje ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miastach - łącznie w programie bierze udział ponad 3350 placówek bibliotecznych.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Trendy technologiczne 2024 według AWS
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200