Taktyka kupowania

Targowanie tabeli

Wybór wykonawcy inwestycji nie musi dawać inwestorowi pełnej satysfakcji. Zdarza się bowiem, że wybierana jest konkretna oferta ze względu na największą szansę prawidłowego i terminowego jej zrealizowania, natomiast np. warunki finansowe nie muszą być w pełni zadowalające.

Chcąc i w tej kwestii osiągnąć większe zadowolenie, należy przeprowadzić "targowanie tabeli". Trzeba bowiem pamiętać, że wybór konkretnej oferty do niczego nie zobowiązuje. W każdej chwili można powiedzieć o zmianie i rezygnacji z usług wybranej firmy. Dlatego można zaprosić zwycięskich handlowców na kolejne spotkanie i próbować uzyskiwać dodatkowe upusty. Trzeba dodać, że dotyczy to głównie gotowych produktów i materiałów.

Uzyskanie dodatkowych upustów nie jest sprawą prostą i trzeba się do niej przygotować. Z oferty należy wybrać elementy, które są istotne cenowo - ze względu na dużą liczbę lub cenę - i spróbować dowiedzieć się, ile kosztują na rynku. Jest to sprawa trudna, nawet dotarcie do importera (dealera) nie gwarantuje sukcesu. Jednak po pewnych zabiegach można uzyskać przynajmniej część potrzebnych informacji. Należy wtedy przygotować odpowiedni arkusz i na kolejnym spotkaniu poinformować, że na konkretne materiały zaproponowano zbyt wysokie ceny. Można wręcz zaproponować, że wymienione materiały zostaną zakupione we własnym zakresie, a oferent jedynie je zainstaluje.

Jaki jest efekt takich poczynań? Jeśli inwestor kupi materiały samodzielnie, to oferent nie zarobi na nich. Dla inwestora samodzielne kupienie materiałów oznacza wzięcie na siebie przynajmniej części zagadnień związanych z gwarancjami. Jeśli oferent obniży cenę, to zyska choćby część marży, a inwestor, chociaż zapłaci więcej, nie będzie miał problemu z gwarancją. Wybór narzuca się sam.

Targowanie tabeli jest ostatnim etapem przetargu, w tej chwili można przejść do kolejnych etapów: uzgadniania treści umowy, realizacji projektu itd.


TOP 200