Takiej przepustowości nie miał jeszcze żaden podmorski kabel

Facebook podpisał z japońską firmą NEC kontrakt na budowę kabla podmorskiego, który połączy Europę z USA. Będzie to pierwszy na świecie kabel tego typu, który składa się z 48 światłowodów (24 pary) i w stanie transmitować dane z szybkością 500 Tb/s.

Foto: Zhu Hongzhi/Unsplash

Postęp w tej dziedzinie jest olbrzymi, gdyż budowane 20 lat temu kable światłowodowe miały prawie 200 razy mniejszą przepustowość. Nowy kabel wejdzie w skład większego projektu noszącego nazwę 2Africa i zostanie podłączony do afrykańskiej nitki Pearl, która obejmuje swym działaniem takie kraje, jak Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Bahrajn, Kuwejt, Irak, Pakistan, Indie i Arabia Saudyjska.

Po wybudowaniu tego kabla cała nitka 2Africa będzie mieć długość 45 tys. kilometrów i Facebook twierdzi, że będzie to najdłuższy system kabli podmorskich jaki kiedykolwiek wdrożono. Zwiększy przepustowość kabla obsługującego Afrykę prawie trzy razy.

Zobacz również:

  • Google rozbudowuje sieć podmorskich połączeń

Facebook pracuje też nad nowymi sposobami zasilania kabli podmorskich. Chce np. zaprojektować kabel transatlantycki mający długość 7 tys. kilometrów, który bazuje na wzmacniaczach nowego typu. Będą one pobierać energię wytwarzaną na lądzie, dlatego kabel będzie zawierać nie tylko światłowodowy, ale dodatkową nitkę transportującą elektryczność.

Kolejny pomysł przewiduje instalowanie obok wzmacniaczy lokalnych mini-elektrowni, które będą zawierać konwertery zamieniające energię zawartą w falach morskich i promieniach słonecznych na elektryczność.

Na początku tego roku Facebook ogłosił razem z kilkoma współpracującymi z nim firmami, że przystępuje do budowy dwóch kabli łączących Singapur, Indonezję i Amerykę Północną. Pierwszy z nich nosi nazwę Echo, zostanie zbudowany razem z firmami Google i XL Axiata i ma zostać oddany do użytku w 2023 roku. Budowa drugiego (będzie to wspólne dzieło firm Facebook, Telin i Keppel) ma zostać zakończona rok później.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200