Taki mały, a jaki sprytny!

Prezentujemy dziś SnapGrafx 1.0, najmłodszy szlagier Micrografxa, producenta programów: Designer, ABC FlowCharter, Charisma, Picture Publisher, Windows Draw, Windows OrgChart oraz PhotoMagic. Jest to bardzo prosty program służący do wykonywania grafik prezentacyjnych, więc choć pozbawiony jest rozbudowanych możliwości ABC FlowChartera, powinien się przydać tym wszystkim, którym zależy na stworzeniu przejrzystego i urozmaiconego wykresu.

Prezentujemy dziś SnapGrafx 1.0, najmłodszy szlagier Micrografxa, producenta programów: Designer, ABC FlowCharter, Charisma, Picture Publisher, Windows Draw, Windows OrgChart oraz PhotoMagic. Jest to bardzo prosty program służący do wykonywania grafik prezentacyjnych, więc choć pozbawiony jest rozbudowanych możliwości ABC FlowChartera, powinien się przydać tym wszystkim, którym zależy na stworzeniu przejrzystego i urozmaiconego wykresu.

Pierwsze kroki

SnapGrafx dostarczany jest na jednej 3,5" dyskietce, co dość rzadko spotyka się wśród poważnych aplikacji okienkowych. Po rozpakowaniu zajmuje ok. 2,5 MB na twardym dysku łącznie z wieloma plikami demonstracyjnymi, a trzeba wiedzieć, że dołączono do niego też krótką, choć pełną i przejrzystą, 60- stronicową instrukcję, która jest bogato ilustrowana i zaopatrzona w szczegółowy indeks.

Po uruchomieniu, na ekranie pojawia się plansza, służąca do szybkiego wyboru rodzaju prezentacji. Mamy tu 20 typów wykresów, w tym jeden dowolny, więc poza typowymi schematami organizacyjnymi takimi jak: wykresy słupkowe, tabulogramy, listy, piramidy, tarcze, czy siatki połączonych punktów, itp., możemy praktycznie stworzyć dowolną prezentację (kilka przykładów pokazuję na ilustracjach.)

Gdy już wybierzemy jedną z prezentacji, możemy nanosić na nią elementy graficzne oraz teksty. Do wyboru mamy kilkadziesiąt, różnego rodzaju, prostych elementów np: prostokąty, strzałki, elipsy, wielokąty. Są także i bardziej skomplikowane: gwiazdy, urządzenia komputerowe, sylwetki ludzi, a nawet schematyczny rysunek fabryki. W dodatku za pomocą kilku prostych narzędzi daje się dowolnie kontrolować atrybuty tych elementów: (kolor, grubość konturu, zakończenia linii, wielkość), a nawet efektu quasi-trójwymiarowości, czyli głębokości i kierunku perspektywy.

Automatyczne operacje

Choć zaprezentowane cechy SnapGrafxa spotykane są w wielu tego typu programach, na szczególną uwagę zasługuje możliwość automatycznego manipulowania naniesionymi na rysunek elementami. Dzięki opcji przywiązywania do siatki i/lub do elementów nie ma problemu z przesuwaniem i wymiarowaniem poszczególnych fragmentów - są one automatycznie umieszczane w oczkach szablonu, przez co wyrównane z pozostałymi elementami. Poza siatką można ustawić tabulatory graficzne (pionowe i poziome niewidoczne na wydruku linie), do których "dociągane" będą elementy.

Godne uwagi jest udogodnienie, pozwalające na przemieszczanie kilku elementów jednocześnie. Na przykład jeśli np. dwa prostokąty połączone są strzałką, to przesunięcie jednego z nich powoduje automatyczne przemieszczenie "przywiązanego" do niego końca strzałki. W ten sposób łatwo można konstruować nawet duże schematy, gdyż uzupełnianie rysunku i wszelkie poprawki (np. jego przeskalowanie) nanosi się w sposób prosty oraz przyjazny dla użytkownika. Podobnie można przeskalować ich fragmenty.

Co więcej, w SnapGrafx 1.0 równie łatwe jest manipulowanie tekstem. Można go umieszczać w dowolnym miejscu rysunku, np. w innym elemencie (prostokącie, okręgu, itp.), a program automatycznie go wyrówna. Tekst może być bowiem wypośrodkowany, wyrównany do lewej, prawej, górnej lub dolnej krawędzi dowolnie wybranego pola.

Podobnie jest z siatką, do której przyciągane są elementy. W zasadzie rodzaj siatki zależy od typu prezentacji - dla schematów organizacyjnych jest to siatka standardowa (z prostopadłych linii), a dla wykresów typu tarcza - koncentryczne okręgi. Różnego typu wykresy i siatki przedstawione są na rysunkach.

Spacerkiem po menu

Menu programu SnapGrafx nie różni się zbytnio od tych, które spotyka się w innych aplikacjach windowsowych. Są w nim: otwieranie, zamykanie i drukowanie plików (menu File), kopiowanie i przemieszczanie elementów z wykorzystaniem clipboardu, a także pożyteczna funkcja Undo (Edit). Do bardziej specyficznych operacji wypada zaliczyć: przywiązywanie do siatki, zmianę planów, kasowanie i wstawianie elementów (Arrange), a także możliwość wyświetlenia prezentacji w trzech trybach - (kolorowy, stopnie szarości oraz czarno-biały). W SnapGrafx można również zapamiętać pojedyncze wykresy lub zapisywać na dysku ich komplety złożone z większej liczby ilustracji (Save Workspace). Program pozwala również na zapamiętanie swojego środowiska pracy, czyli siatki, parametrów linii, palety kolorów, itp. poleceniem Save Template.

Praca

W zależności od rodzaju schematu w górnym pasku ikon pojawiają się przyciski charakterystyczne dla danego typu wykresu (Chart-Specific Ribbon Buttons). Dla schematu organizacyjnego są to różnego rodzaju połączenia liniami, w innych przypadkach mogą to być linie, łuki, strzałki, itp., zaś na dolnej listwie znajdujemy przyciski pokazywania

siatki, uaktywniania przywiązywania do siatki, ustalania koloru tła oraz wywoływania palety z elementami. Ich atrybuty (sposób przywiązywania do siatki, możliwość umieszczania tekstów, wymiary i proporcje, itp.) mogą być edytowane i zmieniane. Jest także możliwość skomponowania własnej palety, ale tylko z elementów gotowych, będących składnikami innych palet.

Nie ma róży bez kolców

Program SnapGrafx można zaliczyć do prostych i łatwych w obsłudze (co nie pozostaje bez wpływu na jego cenę). Ma jednak pewne ograniczenia. Jeśli ktoś oczekuje możliwości tworzenia wykresów z importowanych danych z arkuszy kalkulacyjnych musi zaopatrzyć się w bardziej zaawansowaną aplikację (np. ABC FlowCharter).

Do tego dochodzi brak jakichkolwiek możliwości importu i eksportu utworzonych rysunków, edycji oraz włączania własnych elementów do odpowiednich palet i importu tekstu, który musi być każdorazowo wprowadzany z klawiatury. Nie można więc przenieść ich do innych programów, w celu zaawansowanej obróbki.

Mimo wspomnianych usterek można polecić ten program wszystkim, którzy potrzebują zaprezentować w miarę efektowne własne rozwiązania graficzne . Tego typu prezentacje dziś już nie "rzucą na kolana" urzędnika w banku rozpatrującego podanie o kredyt, ale na pewno nie zostaną bez wpływu na opinię o autorze i firmie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200