Tak chińskie firmy produkujące chipy radzą sobie z amerykańskimi sankcjami

Chińskie firmy produkujące układy scalone szukają różnych sposób na to, aby obejść sankcje nałożone na nie przez administrację amerykańską. Jednym z takich sposobów jest produkcja chipów 5 nm z użyciem maszyn litograficznych DUV (Deep UltraViolet), które trafiły do Chin jeszcze przed pojawieniem się sankcji.

Chipy tego rodzaju są standardowo produkowane przez maszyny litograficzne EUV (Extreme UltraViolet; ekstremalny ultrafiolet). Chińska firma SMIC doszła do wniosku, że chipy takie mogą produkować również litografy DUV (głęboki ultrafiolet). Używa do tego celu maszyn litograficznych wyprodukowanych przez holenderską firmę ASMl, dostarczając je również swojemu najważniejszemu klientowi, jakim jest Huawei.

Jeśli doniesienia te potwierdzą się, Chiny będą mogły odtrąbić sukces, gdyż do tej pory wydawało się, że amerykańskich sankcje zaczynają odnosić sukces. Przykład firmy SMIC temu przeczy. Dość powiedzieć, że produkowany przez Huawei smartfon Pura 70 jest wyposażony w procesor Kirin 9010, który firma SMIC produkuje prawdopodobnie przy użyciu wspomnianych wcześniej maszyn litograficznych DUV.

Zobacz również:

  • JEDEC kończy prace nad standardem HBM4
  • Chiny biorą odwet i uderzają w USA
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200