Tajfun 8 w skali Beauforta

Typhoon T8 jest drukarką laserową umożliwiającą wydruk na papierze o formacie A3. Standardowa rozdzielczość urządzenia to 600 dpi, ale rozszerzenie pamięci RAM do 36 MB pozwala na jej zwiększenie do 1200 pkt/cal. Urządzenie drukuje z szybkością 8 str./min (A4) i po zainstalowaniu opcjonalnych kart może pracować w sieci.

Typhoon T8 jest drukarką laserową umożliwiającą wydruk na papierze o formacie A3. Standardowa rozdzielczość urządzenia to 600 dpi, ale rozszerzenie pamięci RAM do 36 MB pozwala na jej zwiększenie do 1200 pkt/cal. Urządzenie drukuje z szybkością 8 str./min (A4) i po zainstalowaniu opcjonalnych kart może pracować w sieci.

Wraz z urządzeniem producent dostarcza sterowniki dla DOS (Word Perfect 5.1 i 6.0 oraz MS Word 5.5 i 6.0), Windows 3.x, Windows NT i Macintosh, a także dla AutoCAD w wersji dla DOS i Windows. Po zainstalowaniu opcjonalnych kart, drukarka może pracować w sieciach Ethernet lub Token Ring. W urządzeniu zastosowano oryginalne rozwiązanie firmowe Dataproducts, o nazwie VPT (Virtual Printer Technology), które zamienia drukarkę sieciową w inteligentny węzeł drukarski świadczący usługi innym użytkownikom sieci. Technika ta pozwala na utworzenie 64 drukarek wirtualnych przy wykorzystaniu jednej tylko drukarki fizycznej.

Typhoon T8 jest wyposażony w procesor RISC IDT R3081 25 MHz oraz w wersji podstawowej w 4 MB RAM (maks. 64 MB). Komunikacja z komputerem odbywać się może poprzez interfejsy RS-232, Centronics lub LocalTalk. Typhoon może być używany do intensywnej pracy: maks. obciążalność wynosi 20 tys. stron miesięcznie.

Po włączeniu drukarki następuje rozgrzanie bębna utrwalającego - proces ten trwa ok. 90 s (tyle samo czasu trwa "obudzenie" drukarki z trybu oszczędzania energii). Czas od momentu wysłania danych do otrzymania pierwszej strony wydruku wynosi 17 s. W rzeczywistości proces przygotowania wydruku pierwszej strony rozpoczyna się już w trakcie rozgrzewania bębna utrwalającego i wydrukowanie pierwszej strony następuje po ok. 96 s.

Papier może być podawany automatycznie z podajnika uniwersalnego o pojemności 250 kartek A4/A3 lub poprzez tzw. podajnik multimedialny. Standardowa gramatura papieru wynosi 60-90 g/m<sup>2</sup>, a podawanego ręcznie przez podajnik multimedialny - 120 g/m<sup>2</sup>. Typhoon zadowala się też papierem z makulatury, byle jego gramatura była w dopuszczalnym przedziale. Producent przewidział możliwość zainstalowania dodatkowego podajnika papieru.

Drukarka automatycznie wybiera tryb emulacji - standardowo dostępne są Adobe PostScript Level 2, HP PCL 5 (emulacja HP LaserJet IIISi) oraz HP/GL (emulacja HP 7475A).

Urządzenie jest wyposażone w złącze SCSI (standard Macintosh), pozwalające na bezpośrednie dołączenie dysku stałego, który powinien mieć jednak własne, niezależne od drukarki zasilanie. Na dysku można gromadzić informacje często wykorzystywane w trakcie drukowania, a więc fonty lub często używane programy postscriptowe, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystywanie pamięci RAM.

Faks

Po zainstalowaniu dodatkowej karty, drukarka może być wykorzystywana jako urządzenie odbierające faksy. Moduł faksu jest wyposażony w dwa gniazda służące do bezpośredniego połączenia z linią telefoniczną oraz wspólnego wykorzystywania linii przez faks i telefon. Producent dostarcza odpowiednie oprogramowanie sterujące

zarówno dla środowiska DOS/Windows, jak i Macintosh.

Eksploatacja

Typhoon zawiera zespoloną kasetę z tonerem i utrwalaczem oraz bębnem światłoczułym. Pojedynczy ładunek tonera wystarcza na zadrukowanie 6500 stron formatu A4 (zaczernienie 5%). Wybierając opcję oszczędzania toneru można zredukować jego zużycie o 50-75%. Redukcję zużycia zrealizowano poprzez zmniejszenie natężenia wiązki światła laserowego podczas naświetlania strony do wydruku.

Dla kogo tajfun?

Ze względu na wysoką rozdzielczość, Typhoon T8 może znaleźć zastosowanie w studiach DTP. Duży format wydruków i możliwość pracy pod kontrolą HP/GL sprawia, że drukarka może być z powodzeniem stosowana także w pracowniach konstruktorskich. Duża obciążalność (20 tys. stron/miesiąc) oraz stosunkowo duża szybkość wydruku, pozwala na jej stosowanie jako lokalnego Print Servera w niewielkim środowisku sieciowym. To ostatnie zadanie ułatwia zastosowanie technologii VPT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200