Tajemnicze przekazy w radiu i Internecie

Historia jak rodem ze szpiegowskich powieści z czasów "zimnej wojny" i wojen wywiadów. Kto publikuje i emituje w eter tajemnicze kody?

Zaczęło się od niewinnego anonsu, opublikowanego w Craigslist, siódmym na świecie serwisie ogłoszeniowym. Anons zaciekawił Emmanuela Goldsteina, twórcę kultowego magazynu hackerów 2600. I tak się zaczęło...

Ogłoszenie, zatytułowane For mein fraulein, co w mieszance angielskiego i niemieckiego oznacza "dla mojej pani", zawierało równie lakoniczną treść zachęcającą nieznajomą do zadzwonienia pod podany numer telefonu: Mein Fraulein, I haven't heard from you in a while. Won't you call me? 212 796 0735.

Zobacz również:

  • Snowden ma następców

Hampton zadzwonił pod podany numer, gdzie czekała go niespodzianka - odczytany przez zacinający się automat ciąg liczb. Liczby występowały w blokach po pięć cyfr, każdy blok był powtarzana dwukrotnie a w sumie było ich pięćdziesiąt. Komunikat zaczyna się od informacji, że jest to grupa 415 i kończy dwoma dodatkowymi cyframi. Można go odsłuchać tutaj:

*http://www.homelandstupidity.us/documents/212-796-0735.mp3

Kto opublikował to ogłoszenie? Nie wiadomo. W kilka dni później na Craigslist pojawiło się podobne ogłoszenie, tym razem z grupą 617:

*http://www.homelandstupidity.us/documents/415-704-0402.mp3

Ogłoszenia w prasie zachodniej były w czasch "zimnej wojny" ulubioną techniką anonimowego publikowania zaszyfrowania instrukcji dla "nielegałów", czyli agentów radzieckiego wywiadu działających na Zachodzie w ukryciu. Agent miał obowiązek czytać wskazane przez oficera prowadzącego pismo i zwracać uwagę na ogłoszenia zawierające określone słowa kluczowe - takie jak "for meine fraulein". Dalsza treść ogłoszenia zawierała zwykle kod, na przykład słowo oznaczające ustaloną wcześniej instrukcję.

Trudno powiedzieć na ile ta stara technika sprawdza się dzisiaj, w czasach Usenetu i forów dyskusyjnych. W odróżnieniu od np. Usenetu (alt.test) ogłoszenia ktoś jednak przegląda.

Więcej informacji o przekazach na Craigslist:

*http://www.homelandstupidity.us/2006/05/31/the-212-796-0735-mystery/

*http://www.homelandstupidity.us/2006/06/01/another-phone-numbers-station-415-704-0402/

Więcej o tajemniczych stacjach krótkofalowych emitujących ciągi liczb:

* http://www.spynumbers.com/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200