Tajemnicze poprawki IE 5.0

W nowej wersji przeglądarki internetowej Microsoftu przywrócono opcję tunelowania i usunięto kilka wcześniejszych błędów.

W nowej wersji przeglądarki internetowej Microsoftu przywrócono opcję tunelowania i usunięto kilka wcześniejszych błędów.

Bez rozgłosu Microsoft wprowadził do użytku nową wersję przeglądarki Internet Explorer 5, która nie przysparza już problemów związanych z faktem, że jej instalacja powoduje zanik opcji tunelowania.

Rozwiązuje też niektóre, występujące wcześniej, niezgodności z pakietem Office 2000 i usuwa problemy gnębiące użytkowników komputerów naręcznych, którzy próbowali synchronizować zasoby Outlook Ex- press 5.0 z IE5.

Anonim wyjaśnia

Dzięki protokołowi tunelowania PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) komputery mogą bezpiecznie wymieniać informacje podczas korzystania z Internetu. Opcję tunelowania wprowadzono do środowiska Windows wraz z wyposażeniem systemu Windows 95 w mechanizm DUN 1.2 (Dial-Up Networking 1.2). DUN jest obecnie standardowym elementem Windows 98 i Windows NT 4.0, a szczegóły na jego temat są dostępne pod adresem: support.microsoft.com/support/kb/articles/q221/1/19.asp.

Po publikacji artykułu na temat problemów z PPTP przy przejściu z wersji IE 4.0 na IE 5 (CW 22/99), jeden z pracowników Microsoftu wyjaśniał, że problem nie leży po stronie przeglądarki IE, a dotyczy mechanizmu DUN zintegrowanego z systemami Windows 95/98. Odpowiednią poprawkę usprawniającą DUN włączono do Windows 98 Service Pack, a także Windows 98 Second Edition. Ponadto każdy użytkownik kupujący Office 2000 wejdzie automatycznie w posiadanie nowej wersji IE5 i nie będzie musiał ściągać jej z internetowej witryny Microsoftu. Może jednak już teraz pobrać przeglądarkę Internet Explorer 5, zapewniającą prawidłową pracę opcji tunelowania przez Internet.

Niestety, na stronie WWW Microsoft nie umieścił informacji, że dostępna tam wersja jest nową przeglądarką, a użytkownicy, którzy chcą ją zainstalować, powinni najpierw usunąć poprzednią wersję IE 5 - w przeciwnym razie instalacja kończy się niepowodzeniem (najnowsza wersja Internet Explorer 5 jest dostępna pod adresem www.microsoft.com/windows/ie/download/default.asp). Przeglądarka pojawiła się na tej stronie 18 marca br. pod numerem 5.00.2314 (starsze wersje mają odpowiednio mniejsze numery).

Naręczna poprawka

Natomiast problem użytkowników komputerów naręcznych i starszej wersji przeglądarki polegał na tym, że nie mogli oni używać opcji synchronizacji komputerów naręcznych z Outlook Express 5.0. Aby usunąć ten błąd, należy pobrać ostatnią wersję poprawki usprawniającej pracę narzędzia Pocket Mirror, a następnie zainstalować Internet Explorer 5 o numerze 2314.

Poprawkę tę dokładnie opisano w ramach dwóch grup dyskusyjnych: alt.comp.sys.palmtops.pilot lub . sys.palmtops.pilot.

Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.


TOP 200