Tablety z Windows RT już tylko w ofercie Microsoftu?

Microsoft stał się jedynym producentem, mającym w ofercie tablety z preinstalowaną tabletową wersją Windows 8 (czyli Windows RT). Początkowo urządzenia takie sprzedawały również inne firmy, ale z powodu niewielkiego zainteresowania klientów stopniowo wycofywano je z oferty.

Sprzedaż modelu XPS10 – 10-calowego tabletu z opcjonalną klawiaturą, wyposażonego w procesor Qualcomm Snapdragon S4 1,5 GHz oraz 64 GB pamięci RAM – wstrzymał właśnie amerykański Dell. Wcześniej na podobne kroki zdecydowały się firmy Lenovo, Asus oraz Samsung – Dell był ostatnim partnerem Microsoftu oferującym urządzenie z Windows RT, a to oznacza, że obecnie tablety z tym systemem sprzedaje już tylko koncern z Redmond (mowa tu o modelu Surface RT).

Warto przypomnieć, że Dell zamierza wkrótce wprowadzić do oferty nowy tablet (lub tablety) – firma zapowiedziała już premierę nowości produktowych, skorelowaną w czasie z wprowadzeniem na rynek odświeżonej wersji Windows 8 – wydania 8.1. Nie wiadomo więc, czy wstrzymanie sprzedaży XPS10 związane jest z planami wprowadzenia do oferty nowego modelu z Windows RT, czy może zupełnie nowego tabletu, z pełną wersją Windows 8.1.

Zobacz również:

  • Dell wprowadza na rynek nowe modele z serii Precision

Analitycy przypominają jednak, że Dell nie ma w zwyczaju wstrzymywania sprzedaży produktów, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów – decyzja o wycofaniu z oferty modelu XPS10 sugeruje więc raczej, że po prostu słabo się sprzedawał. To zresztą problem nie tylko Della – wszelkie dane z rynku wyraźnie wskazują, że tablety z Windows RT nie podbiły serc konsumentów (Microsoft był niedawno zmuszony do radykalnego obniżenia ceny tych urządzeń), głównie dlatego, że system ten nie obsługuje aplikacji napisanych dla starszych wersji Windows. 

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200