Tablety w korporacji

Sposób radzenia sobie z obsługą wielu aplikacji jednocześnie (wielozadaniowość) to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę podczas kupowania tabletu. Firma Apple, po gigantycznej akcji promocyjnej iPada, niemal natychmiast została skrytykowana za brak wsparcia multitaskingu w swoim produkcie. Błąd ten naprawiono dopiero pod koniec ub.r. wraz z pojawieniem się uaktualnionej wersji systemu iOS (4.2.1). Tymczasem z wielozadaniowością dobrze radzą sobie inne tablety, oparte na systemie Android. Warto wybierać te z 2-rdzeniowymi procesorami.

Podobną "wpadkę" Apple miał z brakiem kamerki internetowej w iPadzie. Fakt ten był trudny do wytłumaczenia, szczególnie w przypadku produktu przeznaczonego przede wszystkim do łączności z siecią. Obecnie większość tabletów ma dwie kamerki, z przodu i z tyłu (w tym również iPad 2).

Tablety w korporacji

W odróżnieniu od konkurencji, w Eee Slate EP121 zainstalowano pełną wersję systemu MS Windows 7 Home Premium, co bardziej zbliża to urządzenie do zwykłego laptopa niż tabletu.

Bardzo ważnym aspektem, mogącym mieć wpływ na komfort pracy na tablecie, jest żywotność baterii i łatwość jej wymiany. Producenci tabletów od początku reklamowali je jako bardzo wytrzymałe (10 godzin pracy), ale praktyka szybko zrewidowała te wartości. Dodatkowym, zniechęcającym czynnikiem, widocznym szczególnie w produktach Apple’a - jest niemożność własnoręcznej wymiany baterii. Procedury takiej można dokonać jedynie w autoryzowanych serwisach producenta. W rozwiązaniach konkurencji baterię można zwykle wyjąć bez większych komplikacji.

Podczas podejmowania decyzji o wyborze tabletów dla firmy warto również przeanalizować standardowe czynniki, od których będzie zależała jakość przyszłej pracy: rodzaj procesora, ilość pamięci RAM, układ graficzny, pojemność pamięci flash, wbudowane moduły łączności bezprzewodowej/mobilnej, liczba i rodzaj portów wejścia/wyjścia.

Tablety dla biznesu

Liczni producenci coraz chętniej wprowadzają na rynek tablety pod własną marką, mimo że dotychczas zupełnie nie istnieli w tym segmencie IT. Dla użytkowników jest to dobra wiadomość, ponieważ łatwiejszy staje się wybór optymalnego urządzenia. Tablety dostosowane do specyfiki firmowej powinny odznaczać się wyższym poziomem zabezpieczeń niż standardowy i oferować bezproblemową pracę oraz kompatybilność aplikacji.

Jednym z wyróżniających się tabletów, z racji swych możliwości i wymiarów mogących zastąpić laptopy, jest Asus Eee Slate EP121. Nazwa "Eee" kojarzona była dotychczas z netbookiem, obecnie może się to zmienić za sprawą tabletu wyposażonego w 12,1-calowy ekran (jeden z największych na rynku) - WXGA z podświetleniem LED.

Układ graficzny urządzenia pozwala pracować w wysokiej rozdzielczości 1280x800 pikseli, udostępniając tym samym wiele miejsca dla kilku aplikacji. Sercem tabletu jest szybki, 2-rdzeniowy procesor Intel Core i5. System wyposażono w 4 GB pamięci RAM (1333 MHZ, DDR3). Pojemność dysku to 32 GB/64 GB SSD.


TOP 200