Tablet Microsoft Surface wart przynajmniej 300 dolarów

Z pojawiających się informacji wynika, że koszty części i produkcji jednego tabletu Microsoft Surface opartego na procesorze architektury ARM wynoszą ok. 310 USD. Urządzenie, którego sercem będzie procesor Intel ma być ponad dwukrotnie bardziej kosztowne. Analitycy spodziewają się, że rynkowa cena takich urządzeń będzie przynajmniej 25 proc. wyższa od kosztów produkcji. Pierwsze tablety firmy Microsoft mają trafić do sprzedaży już 26 października.

Tablet Microsoft Surface wart przynajmniej 300 dolarów

Tablet Microsoft Surface

Wartość komponentów tańszej wersji, wyposażonego w 32GB pamięci i procesor architektury ARM, tabletu Microsoft Surface oszacowano na 299 USD. Najbardziej kosztownym elementem urządzenia ma być wyświetlacz. Jego wartość oszacowano na ok. 70 USD. Koszty produkcji jednego urządzenia wyceniono na 10 USD. Eksperci firmy Finvista Advisors spodziewają się, że powiększona o marżę rynkowa cena takich urządzeń będzie nawet o 30 proc. wyższa od całkowitego kosztu wytworzenia. Oznaczałoby to, że Microsoft Surface RT będzie oferowane w cenie rzędu przynajmniej 400 USD.

Według analityków za droższą - wyposażoną w układ firmy Intel - wersję tabletu Microsoft przyjdzie zapłacić nawet 900 USD. Najdroższym komponentem tej wersji urządzenia ma być procesor. Według analityków firmy Finvista Advisors w tabletach Microsoft Surface Pro wykorzystane będą układy Intel Core i5. Ich cenę ustalono na ok. 204 USD. Eksperci podkreślają jednak, że dzięki wykorzystaniu architektury x86 na nowych tabletach firmy Microsoft możliwe będzie uruchomienie większość, jeśli nie wszystkich, aplikacji znanych z typowych komputerów osobistych działających pod kontrolą systemu Windows. Tablety Microsoft Surface Pro mają trafić do sprzedaży w styczniu 2013 roku. Pierwsze oficjalne informacje na temat nowych urządzeń ujawniono w czerwcu br.

Zobacz również:

Szacunki Finvista Advisors opierają się na średnich cenach podobnych komponentów wykorzystywanych w innych urządzeniach klasy tablet i są zbliżone do prognoz pojawiających się niedługo po pierwszych zapowiedziach nowej linii produktów Microsoft. Analizy nie uwzględniają jednak specyficznej odmiany klawiatury, w jaką wyposażone będą urządzenia rodziny Microsoft Surface.


TOP 200