Ta wpadka TSMC może być ostrzeżeniem dla innych firm nie dbających o bezpieczeństwo komputerów

Znany producent układów scalonych TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) straci prawdopodobnie wiele mln USD, ponieważ nie załatał na czas swoich komputerów Windows 7, które zostały zaatakowane przez hakerów i zainfekowane wirusem WannaCry.

Produkowane przez TSMC układy scalone kupują takie tuzy przemysłu IT, jak Apple, Nvidia, AMD, Qualcomm i Broadcom. One mogą również paść pośrednio ofiarą ataków, gdyż hakerzy zaatakowali w miniony weekend komputery firmy TSMC, które zarządzają fabryką produkującą kupowane przez nich układy scalone. Według analityków straty są bardzo duże i mogą być liczone w milionach, a może nawet dziesiątkach mln USD.

Firma TSMC poinformowała, że hakerzy zainfekowali jedno z produkcyjnych narzędzi dostarczonych mu przez jak dotąd niezidentyfikowanego jeszcze dostawcę oprogramowania. Dlatego firma przystąpiła od razu do przeglądania wszystkich narzędzi i procedur używanych do produkcji układów scalonych, tak aby sytuacja nie powtórzyła się.

Zobacz również:

Atak na komputery Windows 7 zaczął się w piątek 3-go sierpnia i trwał przez dwa dni. Firma twierdzi, że incydent może spowodować iż zamówione przez klientów układy scalone mogą do nich trafić z opóźnieniem. Szacuje też, że ewentualne straty spowodowane przez to wydarzenie mogą stanowić 3% przewidywanych dochodów, na jakie firma liczyła w trzecim finansowym kwartale tego roku.

Ponieważ TSMC przewidywał wcześniej, że przychody te wyniosą 8,45 miliarda USD, to straty mogą sięgnąć kwoty 250 mln USD. Jednocześnie TSMC uspokaja swoich klientów, że ich poufne dane magazynowane na serwerach firmy pozostały bezpieczne i nie wyciekły na zewnątrz.