Ta usługa powie, jaki jest tytuł nuconego przez nas muzycznego utworu

Google zaprezentowało nową technologię wykorzystującą sztuczną inteligencję, która po zanuceniu lub zagwizdaniu tkwiącej w naszej głowie melodii, rozpozna błyskawicznie jaki to utwór i wyświetli nam jego tytuł.

Google

Usługa nosi nazwę „Hum to search” i jest dostępna na platformy Android i iOS. Aby zidentyfikować muzyczny utwór, użytkownik musi go zanucić lub zagwizdać (nie trzeba tu więc znać słów) do mikrofony. Trzeba to robić przez 10 do 15 sekund. Aplikacja podda taki przekaz audio analizie i zamieni go postać cyfrową.

Jest to możliwe dzięki temu iż dane takie trafiają do specjalnego programu porównującego je z ze znanymi tej technologii utworami i już po kilku sekundach użytkownik zna tytuł danego utworu. Usługa została przy tym tak zaprojektowana, że usuwa wszystkie inne dźwięki jakie mogą pojawić się w otoczeniu osoby nucącej utwór, po to aby ułatwić jej zadanie jego rozpoznania. Wygląda na to, że usługa mogłaby z powodzeniem brać udział w znanym teleturnieju „Jaka to melodia”, zarezerwowanym jednak wyłącznie dla inteligencji ludzkiej, a nie sztucznej.

Zobacz również:

Firma Google zaprezentowała pierwszy raz aplikację identyfikującą muzykę w 2017 roku. Można ją było wtedy uruchamiać na urządzeniach Pixel 2. Z czasem technologia została udoskonalona, tak iż zaprezentowana obecnie usługa „Hum to search” pracuje niezawodnie i jest obecnie dostępna w wersjach wspierających dwadzieścia języków, przy czym Google informuje iż trwają już prace nad kolejnymi wersjami językowymi, wśród których być może znajdzie się również język polski.


TOP 200