Ta technologia może zmienić obraz rynku serwerów

Intel szykuje jedną z większych technicznych rewolucji w swojej długiej historii, która kryje się za nazwą Alder Lake. To układy Intel Core dwunastej generacji bazujące na zupełnie nowej, hybrydowej architekturze. Procesory będą na razie produkowane w wersji pecetowej, jednak analitycy twierdzą, że stosowana w nich architektura wywoła wiele zmian także w świecie serwerów.

Intel

Na razie procesory Alder Lake mają być produkowane w trzech wersjach: do instalowania w desktopach, notebookach oraz w urządzeniach ultraprzenośnych. Układ będzie zawierać maks. 16 rdzeni i wspierać do 24 wątków obliczeniowych. Będzie obsługiwać pamięci DDR5 i komunikować się z interfejsem PCI Express 5.

Układ ma bardzo ciekawą konstrukcję jeśli chodzi o rdzenie obliczeniowe. Konstruktorzy zaprojektowali dwa rodzaje rdzeni x86: P-Cores (rdzenie typu „performance” noszące roboczą nazwę Golden Cove, które charakteryzujące się dużą wydajnością) i E-Cores (rdzenie typu „efficient” noszące roboczą nazwę Gracemont, które charakteryzują się dużą energooszczędnością i efektywnością).

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

Rdzenie P-Core wykonują podstawowe obliczenia, podczas gdy rdzenie E-Core obsługują aplikacje realizowane w tle, np. pocztowe czy antywirusy. Architekturę taką stosują już procesory Arm, jednak w przypadku procesów x86 to nowość.

W procesorze zastosowano jeszcze jedną nowość w tak ważnym obszarze, jak zarządzanie rdzeniami i decydowanie o tym, jakie wątki obliczeniowe są przez nie realizowane. Chodzi o technologię Thread Director, która analizuje na bieżąco sytuację i decyduje o tym, jakie zadania w danym momencie powinny wykonywać rdzenie procesorów E-core i P-Core. Jako ciekawostkę można podać fakt, że Intel opracował technologię Thread Director we współpracy z Microsoftem i będzie ona aktywnie wspierać pracę systemu operacyjnego Windows 11.

Intel twierdzi, że procesory Alder Lake pracują o ok. 20% szybciej od układów CPU instalowanych obecnie w pecetach. Informacja taka prowokuje do zadania sobie pytania, czy Intel nie zamierza wprowadzić podobnej architektury do serwerowych układów Xeon. Wydaje się, że byłoby to logiczne, chociaż póki co nic o tym nie wiadomo.

Intel nie komentuje takich spekulacji i informuje, że koncentruje obecnie swoją uwagę na serwerowych układach Xeon Scalable trzeciej generacji, którym nadał roboczą nazwę Sapphire Rapids. Ich premiery można się spodziewać na początku 2022 roku. Tak więc jeśli mikroarchitektura Adler Lake miałaby wkroczyć również do intelowskich układów CPU dedykowanych dla serwerów, to stałoby się to prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku albo na początku 2023.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200