Ta funkcja powinna trafić do Androida lata temu

Android 14 otrzyma rozbudowane narzędzie diagnostyczne dla wbudowanych akumulatorów. Rozwiązanie to powinno zostać zaimplementowane lata temu.

Android to system operacyjny, który od początku projektowany był jako rozwiazanie dla urządzeń przenośnych, które zasilane są z wykorzystaniem wbudowanych akumulatorów. Niestety pomimo tego rozwiązanie od Google jako jedyne nie posiada natywnego narzędzia do sprawdzania stanu i kondycji akumulatora. Stosowne opcje znajdziemy w iOS, iPadOS oraz bardziej desktopowych systemach - Windows, macOS i ChromeOS.

Android może otrzymać wbudowane narzędzie diagnozujące stan akumulatora
Źródło: Onur Binay / Unsplash

Android może otrzymać wbudowane narzędzie diagnozujące stan akumulatora

Źródło: Onur Binay / Unsplash

Google w końcu zamierza dogonić konkurencję wdrażając w Androidzie 14 interfejs API BatteryManager, który dostarcza informacje o ilości cykli ładowania akumulatora, jego stanie oraz statusie ładowania. Rozwiązanie pozwala w prosty sposób wyświetlić pojemność akumulatora względem pojemności pierwotnej, ilość cykli ładowania baterii, status ładowania oraz datę produkcji.

Zobacz również:

  • Huawei P60 Pro ma świetny aparat i... za dużo ograniczeń
  • Pierwsze smartfony już z lipcowymi poprawkami zabezpieczeń
  • Zoptymalizowane ładowanie baterii - czy warto je wdrożyć w firmie?

Każda aplikacja na Androida z uprawnieniem BATTERY_STATS w Androidzie 14 Beta 2 lub nowszym może wywoływać systemowe interfejsy API odnośnie baterii, ale aktualnie są one dostępne tylko na urządzeniach Pixel z systemem Android 14 Beta 2 lub nowszym. Deweloper Narek opracował aplikację o nazwie Batt, która wykorzystuje te nowe interfejsy API do raportowania stanu baterii smartfona i cykli ładowania. Umieszczono ją już w bazie GitLab.

Obecność nowego API programistycznego sugeruje prace nad wdrożenie narzędzia do sprawdzania stanu akumulatora bezpośrednio w systemie operacyjnym Android. Aktualnie do przeprowadzenia diagnostyki akumulatora niezbędne jest dodatkowe oprogramowanie - ogólnodostępne programy lub narzędzia specjalistyczne producentów sprzętu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200