Ta decyzja złagodzi napięcia na linii Apple/ FBI

Po tym gdy FBI wyraziło opinię, że rozwiązanie takie utrudniłoby mu bardzo prowadzenie śledztw i ściganie przestępców, Apple porzuciło plany mające zezwalać użytkownikom jego smartfonów zapisywanie w chmurze kopii zapasowych danych w zaszyfrowanej postaci.

Informacja taka pojawiła się w ostatnich dniach na witrynach wielu dobrze poinformowanych źródeł, w tym agencji prasowej Reuters. Opcję taką miała oferować użytkownikom nowa usługa obsługiwana przez chmurę iCloud. Wszystko wskazuje zatem na to, że Apple nie chce iść na wojnę z FBI i zwiesza prace nad takim rozwiązaniem.

Apple i tak ma na pieńku z FBI. Zaledwie kilkanaście dni temu powiedziała stanowcze „nie” prokuratorowi generalnemu USA, który domagał się odblokowania smartfonów używanych przez osoby podejrzewane o terroryzm. FBI sugerował zresztą wtedy po kilku dniach, że poradzi sobie sam gdyż dysponuje technologią pozwalającą łamać zabezpieczenia smartfonów i odczytywać z nich dane.

Zobacz również:

Odmowa Apple spotkała się ze zdecydowaną krytyką ze strony Donalda Trumpa, który oskarżył ją – umieszczając stosowny wpis na Twitterze – o to, że działaniem takim wspiera przestępców. Zdanie to w oryginale brzmi, „We are helping Apple all of the time on TRADE and so many other issues, and yet they refuse to unlock phones used by killers, drug dealers and other violent criminal elements” (Pomagamy cały czas firmie Apple robić interesy oraz wspieramy w wielu innych sprawach, a oni nie chcą nam pomóc odblokować telefony używane przez zabójców, handlarzy narkotyków i innych groźnych przestępców). Mocno.


TOP 200