Ta chmurowa usługa Amazona odejdzie wkrótce do lamusa

AWS zapowiada, że zamierza za kilkanaście miesięcy wycofać z oferty jedną ze swoich najstarszych usług chmurowych. Chodzi o usługę infrastruktury przetwarzania danych w chmurze, która nosi nazwę EC2-Classic.

Amazon

Premiera EC2-Classic miała miejsce w momencie pojawienia się innej usługi Amazona, EC2. Miało to miejsce w połowie 2006 roku, a więc 15 lat temu. EC2 była trzecią z kolei chmurową usługą, jaką Amazon wprowadził w tamtym czasie do oferty. Wcześniej w tym samym roku były to usługi Simple Storage Service i Simple Queue Service.

Z EC2-Classic mogli jednak do dzisiaj korzystać tylko ci użytkownicy, którzy założyli swoje konto przed kwietniem 2013 r., a więc w czasie gdy Amazon żądał od nich, aby skonfigurowali wystąpienie EC2 w wirtualnej chmurze prywatnej (VPC), która logicznie nie jest częścią chmury AWS, ale oddzielnym bytem.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI

Użytkownik działającej w chmurze VPC usługi EC2-Classic mógł korzystać z zasobów chmury AWS pod warunkiem, że posiada publiczny adres IP. Jeśli tak nie było, musiał korzystać z technologii tunelowania.

Amazon wyłączy z końcem października usługę EC2-Classic tym użytkownikom, którzy nie korzystają z zasobów chmury AWS. Korporacja zakłada, że do 15 sierpnia 2022 roku wszystkie migracje zostaną wykonane i wszystkie zasoby EC2-Classic zostaną usunięte z kont AWS. Będzie to ostateczne i nieodwracalne zamknięcie usługi EC2-Classic.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200