Ta bateria nigdy się nie przegrzeje i nie spowoduje pożaru

Naukowcy ze Stanford University opracowali baterię litowo-jonową, która wyłączą się w momencie gdy urządzenie zaczyna się niebezpiecznie przegrzewać. To ważna innowacja, bo wiele notebooków oraz innych urządzeń elektronicznych ulega zniszczeniu z powodu pożaru, którego źródłem są baterie litowo-jonowe.

Naukowcy zastosowali do budowy baterii folię wykonaną z polietylenu, w którą wtopili specjalnie uformowane cząsteczki niklu, na powierzchni których osadzili miniaturowe kolce wykonane z grafenu. Przez folię przepływa prąd, a konkretnie przez umieszczone bardzo blisko siebie nanokolce, gdyż grafen jak wiadomo przewodzi prąd elektryczny.

Jednak gdy temperatura folii wzrośnie do 70 stopni Celsjusza (co oznacza, że bateria przegrzewa się), nanokolce trącą ze sobą kontakt i prąd elektryczny przestaje płynąc przez folię i bateria automatycznie wyłącza się. Wraz z obniżeniem się temperatury baterii nanokolce z powrotem zbliżają się do siebie i zaczynają przewodzić z powrotem prąd elektryczny, w następstwie czego bateria z powrotem podejmuje pracę.

Zobacz również:

  • Rynek zalewany jest bateriami niewiadomego pochodzenia
Ta bateria nigdy się nie przegrzeje i nie spowoduje pożaru

Testowanie folii zawierającej grafenowe nanokolce

Manipulując ilością grafenowych nanookolców osadzonych na powierzchni cząsteczek niklu (a tym samym zwiększając lub zmniejszając dystans, jaki je dzieli od siebie) naukowcy mogą decydować o tym, po osiągnięciu jakiej temperatury folia przestanie przewodzić prąd. Mogą więc spowodować, że bateria wyłączy się po nagrzaniu się np. do 50, 60 czy 70 stopni Celsjusza.

Ze szczegółami budowy baterii zaprojektowanych na Stanford University (której twórcami są dwaj naukowcy: Yi Cui i Zheng Chen) można zapoznać się w materiale opublikowanym kilka dni temu w czasopiśmie Nature Energy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200