TSMC zapowiada układy 55nm już w przyszłym roku

W drugim kwartale 2007 najprawdopodobniej ruszy produkcja układów scalonych wykonanych w technologii 55nm. Jeden z największych producentów chipów na świecie, tajwańska firma TSMC zapowiada wdrożenie produkcji już w kwietniu lub czerwcu. W trzecim kwartale pojawić się zaś mają 55 nanometrowe układy low-power.

Obecnie TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) dostarcza na rynek ukłądy scalone wykonane w technologii 80nm a w przyszłym kwartale rozpocznie dostawy chipów 65nm. Z tych pierwszych korzystają obecnie najwięksi producenci chipsetów i układów graficznych, w tym Nvidia i ATI. Plany wprowadzenia tych drugich mają również inni producenci półprzewodników - w tym Qualcomm i Freescale Semicondutor. Analitycy rynku zgodnie twierdzą jednak, iż jeżeli TMSC zdoła wprowadzić swoje plany w życie, znacząco odskoczy od konkurencji.

Obecnie, żaden z producentów sprzętu nie potwierdził, iż zamierza wykorzystać 55 nanometrowe układy w najbliższym czasie. Niewątpliwie jednak zainteresowanych będzie wielu, między innymi ze względu na dużo niższą "prądożerność" takich chipów. Być może nowe układy wpłyną istotnie na ceny dostępnych już na rynku procesorów low-power. Te niestety są wciąż bardzo drogie w porównaniu do normalnych podzespołów (Ceny procesorów i płyt głównych w Polsce znajdziecie w najnowszym wydaniu Barometru Cen)

Zobacz również:

  • TSMC może obniżyć ceny produkcji w 3 nm
  • Apple coraz bliższe wykorzystania 3 nm procesora
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200